Gdzie wyrzucić stare naczynia?

Porady dotyczące upcyklingu, naprawy i prawidłowej utylizacji

Porcelanowa waza, dla której nie znajdujesz zastosowania, talerz z małym wyszczerbieniem na filigranowej złotej krawędzi lub pojedyncza filiżanka, której wzór nie pasuje do pozostałych elementów serwisu kawowego: istnieje wiele powodów, żeby zrobić selekcję niepotrzebnych naczyń. Gdzie wyrzucić niepotrzebne naczynia?

Jak prawidłowo zutylizować wybrakowaną porcelanę i jakie są alternatywy dla utylizacji
– tego dowiesz się z naszego poradnika.

UPCYKLING – NOWE ZE STAREGO

Tchnij nowe życie w wybrakowane naczynia

Niepełnowartościowe osłonki na doniczki lub małe miseczki pozwolą Ci zaprowadzić porządek na biurku. Można je wykorzystać jako pojemniki na długopisy lub schowki na różne przybory. Ładnie zdobione porcelanowe talerze różnej wielkości można zaaranżować jako klasyczne talerze ścienne lub zegary. Do przymocowania talerzy odpowiedni będzie silny klej lub specjalne uchwyty do zawieszania dekoracyjnych talerzy na ścianie. 

Również potłuczona ceramika może w nowych okolicznościach dać ciekawy efekt. Kawałkami delikatnej porcelany można ozdobić ramę obrazu, lustra lub całe ściany i ukazać je w nowym świetle. Z kolorowych kawałków powstanie piękna mozaika. Przy upcyklingu można puścić wodze fantazji.

Czy opłaca się naprawiać wyroby z porcelany?

Przy pojedynczej sztuce być może oszczędzisz sobie trudu naprawy przedmiotu z porcelany. Lecz w przypadku cennego serwisu stołowego często opłaca się poświęcić czas i środki, żeby zachować jednolity wygląd zastawy. W tym celu koniecznie trzeba jednak starannie przechować wszystkie potłuczone kawałki. W innym razie potrzebna będzie profesjonalna naprawa, żeby poskładać cenny przedmiot z pojedynczych części. Warto przynajmniej spróbować naprawy zwłaszcza w przypadku stylowych egzemplarzy.
Sposób postępowania:

  1. Najpierw starannie złóż potłuczone kawałki.

  2. Następnie dokładnie oczyść miejsca pęknięcia rozpuszczalnikiem, w przeciwnym razie klej nie chwyci.

  3. Na miejsce pęknięcia nałóż specjalny klej do porcelany i przez kilka minut mocno dociskaj potłuczony kawałek.

  4. Usuń ewentualne resztki kleju.

  5. Odstaw porcelanowe naczynie na 24 godziny do wyschnięcia.

Wyrzucanie starych naczyń

Potłuczone filiżanki lub inne mniejsze naczynia, które mają być usunięte ze względów estetycznych, można bez problemu wyrzucić do pojemnika na odpady nadające się do ponownego przetworzenia. W żadnym razie nie wolno jednak wrzucać naczyń do kontenera na szkło, ponieważ porcelana jest produkowana na drodze złożonych procesów z glinki, kwarcu i skalenia, w związku z czym ma inny skład chemiczny niż szkło opakowaniowe. Dlatego do przetopienia wymaga wyższej temperatury. W procesie recyklingu szkła nieprawidłowo zutylizowana porcelana powoduje znacznie szkody. Dlatego większe ilości ceramiki powinny trafić do firmy specjalizującej się w handlu surowcami wtórnymi, gdzie zostaną poddane prawidłowej utylizacji.

Filiżanki, talerze i miski, które są potłuczone lub mają małe skazy, to ponadto doskonałe naczynia na polterabend – zwyczaj ślubny rozpowszechniony zwłaszcza w Niemczech – którego głównym punktem jest tłuczenie porcelany. Dlatego warto się zastanowić, czy w bliskiej przyszłości można się spodziewać ślubu poprzedzonego takim rytuałem. Również w tym przypadku po polterabend trzeba zapewnić prawidłową utylizację naczyń.

Sprzedaż starych naczyń lub przekazanie ich potrzebującym

Ponadto warto rozważyć sprzedaż wybrakowanych naczyń. Idealne do tego celu są pchle targi, które regularnie odbywają się w różnych miastach. Przychodzi na nie mnóstwo ludzi w poszukiwaniu unikatów – być może Twoja porcelana będzie atrakcyjna dla niektórych kolekcjonerów. Pomocne w sprzedaży niepełnowartościowych wyrobów z porcelany są również platformy do sprzedaży internetowej. Może się okazać, że na swoich zużytych naczyniach jeszcze zarobisz. Jeśli nie masz na to czasu, warto zapytać w komisie. Przeważnie komis podejmuje się sprzedaży powierzonych przedmiotów.

Zanim wyrzucisz swoje stare naczynia, rozważ podarowanie ich osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wiele organizacji pożytku publicznego przyjmuje darowizny w formie ceramiki.

Wniosek

Wysłużone naczynia – idealne do podarowania, sprzedaży lub ozdoby

Czasami nawet najcenniejszy egzemplarz z kolekcji porcelany się stłucze. Jeśli naprawa nie pomoże, trzeba go prawidłowo zutylizować. W przypadku talerzy, filiżanek i misek są dostępne rozwiązania alternatywne dla utylizacji: można je podarować, sprzedać lub ozdobić – wystarczy trochę wysiłku, a wybrakowane wyroby z porcelany znajdą jeszcze swoich odbiorców lub kreatywne zastosowanie. A Ty zyskasz w szafce miejsce na nowości.

Nasze nowości

Czekają na Ciebie nasze tegoroczne nowości
 

Odkryj teraz

Dining & Lifestyle

Przejrzyj naszą kolorową ofertę Dining & Lifestyle
i znajdź inspirację!

Odkryj teraz