Aranżacja kuchni – pomysły na kuchenne aranżacje

Kuchenne inspiracje od Villeroy & Boch

Domowa kuchnia powinna być funkcjonalna, dobrze wyposażona i elegancka. Urządzenie strefy jadalni i strefy kuchennej wymaga odpowiedniego projektu. Przy wyborze wyposażenia kuchni oprócz wzornictwa ważną rolę gra dobór kolorów i wielkość pomieszczenia. W niniejszym poradniku prezentujemy różne pomysły na aranżację kuchni. Oprócz tego pokażemy, jak można urządzić małą kuchnię.

Aranżacja kuchni: jakie kolory będą najlepsze?

Jest wiele różnych pomysłów na aranżację kuchni. Przy wyborze należy uwzględnić wielkość pomieszczenia. Na przykład do kuchni o powierzchni 5 m2 należy wybrać inne kolory niż do obszernej kuchni z jadalnią.

Kolory polecane do małych kuchni mają za cel optyczne powiększyć pomieszczenie i uczynić je bardziej przytulnym. Odpowiednie są jasne barwy, które wprowadzają miłą atmosferę. Na przykład biel, beż lub odcienie pastelowe. 

Kuchnię z jadalnią można urządzić również w żywych kolorach. Kolorowe fronty kuchenne wyglądają ekstrawagancko i efektownie. Można również pomalować najpierw tylko jedną ścianę, żeby się przekonać, jak ten kolor wygląda w pomieszczeniu.

Znajdź pomysły na aranżację dowolnej kuchni

Pomysły na aranżację kuchni od Villeroy & Boch

Przy urządzaniu kuchni ważny jest wybór odpowiednich mebli kuchennych, który zależy od wielkości i rzutu pomieszczenia. Meble kuchenne ustawione w jednym rzędzie to dobry sposób na urządzenie małej i wąskiej kuchni bez dużej ilości szafek. Małą kuchnię można również wyposażyć w dwa rzędy mebli. Kuchnię o powierzchni 10 m2 można urządzić w kształcie litery L. W dużych kuchniach z jadalnią idealnie sprawdza się kształt U, ponieważ optymalnie wykorzystuje przestrzeń.

Nasza rada: Bez względu na wybór kształtu zabudowy kuchennej warto zastosować zasadę trójkąta roboczego. Kuchnia powinna być zorganizowana w taki sposób, żeby zlewozmywak, kuchenka i lodówka znajdowały się blisko siebie. Upraszcza to przebieg pracy.

Ikoniczna La Boule Memphis marki Villeroy & Boch

Aranżacja kuchni otwartej

Otwarta kuchnia to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jej aranżacja może jednak być wyzwaniem. Aby wizualnie nieco oddzielić od siebie poszczególne strefy, warto wykorzystać ladę kuchenną. Daje ona możliwość podjęcia gości poczęstunkiem i wspólnego wzniesienia toastu lampką szampana lub służy do szybkiego śniadania. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku na przykład proste talerze śniadaniowe z kolekcji Royal o ponadczasowym designie. Do oddzielenia stref w pomieszczeniu nadaje się również lekki półwysep. Taką funkcję pełni również duża wyspa kuchenna. Dodaje ona otwartej kuchni przestrzennego charakteru i luksusowego wyglądu. Efektownie prezentuje się na takiej wyspie kuchennej ładna ozdoba, na przykład kolorowa La Boule – ikona stylu.

Wazon Manufacture collier marki Villeroy & Boch

Aranżacja dużej kuchni

Pomysły na urządzenie kuchni powinny uwzględniać wielkość pomieszczenia. Przy urządzaniu dużych kuchni należy pamiętać, aby nie przeładowywać ich dużą ilością przedmiotów. Zamiast tego sensownym pomysłem jest koncepcja otwartej przestrzeni. Wyspa kuchenna o geometrycznym kształcie oraz ładne rośliny pokojowe w narożnikach to dobre sposoby aranżacji kuchni.

Strefę jadalni w dużej kuchni można dodatkowo ozdobić ekskluzywnymi rzeźbami oraz innymi dziełami sztuki lub dużymi wazonami.

Witrynę również można ozdobić, eksponując w niej na przykład ładne kieliszki, takie jak kieliszek do szampana Toy´s Delight.

Przykład aranżacji małej kuchni od Villeroy & Boch

Porady, jak urządzić małą kuchnię

Jest wiele pomysłów na aranżację małych kuchni. Aranżacja małej kuchni wymaga starannego projektu i odpowiedniego wyposażenia. Odpowiednie sposoby na aranżację małych pomieszczeń to meble ustawione w jednym ciągu w kształcie litery U lub L.

Szafki wiszące i szafki cargo z dużą ilością miejsca na przybory to również sensowne pomysły, jak urządzić małą kuchnię. W przypadku nowoczesnych urządzeń zasada jest taka, żeby wybierać modele zajmujące mało miejsca. Odpowiednie są w szczególności kompaktowe zmywarki oraz ekspresy do kawy w rozmiarze mini. Urządzając bardzo małą kuchnię, należy unikać przedmiotów, które są rzadko używane lub w ogóle nie są używane.

Stylowe wyposażenie kuchni marzeń

Zlewozmywak montowany na równi z blatem Subway 60 flat marki Villeroy & Boch
Zlewozmywak podblatowy Subway 60 XU marki Villeroy & Boch

Stylowe wyposażenie powoduje, że aranżacja kuchni jest wyjątkowa. Ważne są materiały, które powinny być funkcjonalne i zarazem wizualnie atrakcyjne. 

Bardzo popularny jest styl nowoczesny z elementami wyposażenia ze stali nierdzewnej. Ten sprzęt oraz „czyste”, wypolerowane powierzchnie nadają kuchni nowoczesny wygląd. Oprócz tego żaro- i kwasoodporny materiał jest łatwy w pielęgnacji. Ten wytrzymały materiał można również połączyć z elementami z ceramiki. Dodają one kuchni elegancji oraz zapewniają jej znakomity wygląd. Jeszcze bogatszą kolorystykę umożliwia wyposażenie z granitu. 

Nasza rada: Wyposażenie kuchni dostępne jest w różnych wariantach zabudowy. Standardowo sprzęt, taki jak zlewozmywak, jest montowany na blacie, co bardzo skraca czas montażu. Inna opcja to zamontowanie zlewu równo z powierzchnią blatu. Popularne są zlewozmywaki podblatowe, które są co prawda bardziej kosztowne, lecz znakomicie się prezentują. 

Przytulne dekoracje do kuchni

Miska Lave glacé marki Villeroy & Boch

Za pomocą odpowiednich dekoracji można błyskawicznie poprawić komfort w kuchni. Aby aranżacja małego kącika jadalnego była bardziej przytulna, warto sięgnąć po rozwiązania, które podkreślają indywidualny styl. Bazą są miłe naturalne materiały, takie jak kamień, drewno i/lub ceramika. Akcesoria te razem z kremowymi lub pastelowymi barwami tworzą przytulną atmosferę we wnętrzu. Praktyczną dekoracją będą przybory kuchenne zawieszone na haczykach lub listwach na ścianie. Ostateczny szlif całości nadają dekoracyjne akcenty, na przykład wyjątkowe naczynia stojące w zasięgu ręki nad aneksem kuchennym. Miski i miseczki, na przykład z kolekcji Lave z fajansu, ożywiają wnętrze swoim skandynawskim wdziękiem i ciepło witają gości.