Kuchnia — świątynia smaku

Jesień.

Kiedy dni stają się coraz krótsze, wcześniej robi się ciemno i później wschodzi słońce, a ciepło słonecznego blasku słabnie, wtedy już wiadomo, że lato się żegna, aby ustąpić miejsca jesieni.

Najpóźniej teraz zmysły smakoszy ponownie ożywają, ponieważ znowu można sięgnąć po sycące potrawy, a w kuchni zaczyna pachnieć pożywnymi daniami.
Ptaki wędrowne szykują się od odlotu na południe, a niektóre ssaki do snu zimowego. My jednak nadal czuwamy, ponieważ w naszej kuchni znowu jest wiele do zrobienia.
Cieszy nas sezon na dynie i świętujemy dożynki, rozkoszujemy się pikantnymi kurkami z dziczyzną i ponownie zbieramy się wszyscy przy kuchennym stole.

Zaglądamy babci przez ramię, kiedy przy zlewie kroi śliwki na placek, miksuje jabłka na pyszny mus i myje pigwę na domową nalewkę.
Podczas przygotowywania żywności napełniamy komorę zlewu ceramicznego zimną wodą i zanurzamy w niej liście sałaty. W tym czasie na płycie ociekowej możemy bez problemu doprawić mięso, ponieważ ceramika nie wchłania zapachów ani nie wydziela ich z siebie. Także gorący garnek można bez zastrzeżeń odstawić na płytę ociekową, podczas gdy w komorze na resztki rozmrażają się zamrożone produkty, ponieważ zlew ceramiczny jest odporny na zimno i ciepło.
Jednak nie tylko nalewka rozgrzewa, ze szczególną niecierpliwością czekamy na pierwsze ciepłe zupy. Jesienią przepisy na ciepłe zupy dyniowe cieszą się szczególną popularnością. A oto nasza porada na ciepły i przytulny jesienny wieczór:

Azjatycka zupa z dyni

Składniki:

Na 2 porcje
600 g miąższu z dyni
20 g imbiru
2 ząbki czosnku
2 cebule
1 łyżka stołowa oleju
1 l bulionu warzywnego
Sól
Pieprz
Suszone chili
2 łyżeczki soku z limonki
1 łyżka stołowa oleju sezamowego
1-2 łyżki posiekanej pietruszki

Przygotowanie:

1. Pokroić miąższ dyni na duże kawałki. Obrać imbir i drobno posiekać. Rozgnieść ząbki czosnku. Pokroić cebulę w drobną kostkę.
2. Rozgrzać 1 łyżkę stołową oleju w garnku, przygotowane składniki poddusić w garnku na średnim ogniu, ciągle mieszając przez 5 minut. Zalać bulionem warzywnym i zagotować.
3. Gotować zupę przez 20 minut, dokładnie zmiksować i przetrzeć przez sito. Doprawić solą, pieprzem, odrobiną suszonego chili i sokiem z limonki. Uprażyć ziarna sezamu na patelni bez tłuszczu.
4. Posypać zupę sezamem i pietruszką.