Zlew kuchenny

Centrum każdej kuchni.

Ekstrawaganckie lub klasycznie, nowoczesne lub tradycyjne - dostępne w wielu stylach, materiałach i kolorach, odpowiednie do różnych zastosowań i gustów, do kuchni każdego rodzaju.
Nawet jeśli aktualnie w prawie każdym gospodarstwie domowym większość zmywania została przerzucona na zmywarkę – ze zlewu kuchennego, tak jak i wcześniej, nie da się zrezygnować. Jest on podstawowym miejscem do przygotowywania, w którym się kroi, szoruje, myje i doprawia, stąd też często musi spełniać szczególne wymogi w kwestii designu. Dlatego funkcjonalność i wygląd są ważnymi kryteriami podczas zakupu.
Najczęściej używanym wariantem są zlewy do zabudowy. Zlew wstawia się w wycięcie blatu roboczego, przy czym jego krawędź przylega do płyty. Ponadto dostępne są warianty narożne, które umożliwiają interesujące podziały przestrzeni i optymalne wykorzystanie przestrzeni wokół narożnika. Zlewy podblatowe montuje się optymalnie pod płytami z kamienia naturalnego i wpasowują się one łagodnie w wygląd kuchni. Zlewy do wbudowania to brak widocznych połączeń z blatem roboczym. Nadają się najlepiej do nowoczesnych aranżacji kuchni.

W przeciwieństwie do tego klasyczny zlewozmywak to ponadczasowy sprzęt z charakterem, stosowany przeważnie w kuchniach domów wiejskich, lecz także spotykany coraz częściej w nowoczesnych kuchniach.
W przypadku zlewozmywaka dostępne są również różne formy i designy: od tradycyjnego, klasycznego po okrągły lub z nowoczesnymi prostymi liniami. Zależnie od wielkości dostępne są wersje jedno- lub dwukomorowe, także z komorą na resztki.
Wygląd w znacznej mierze zależy od materiału. Klasyczny zlew ze stali szlachetnej dostępny jest do wyboru w wersji z wysokim połyskiem lub matowanej, a osoby, które lubią zlewy kolorowe, mogą wybierać między granitem a ceramiką.

Dzięki twardej powierzchni ceramika jako naturalny materiał jest odporna na gorąco, zimno i kwasy zwykle występujące w gospodarstwie domowym. Ponadto łatwo się ją czyści, jest odporna na uderzenia i zarysowania, a dzięki temu doskonale nadaje się do wszelkich możliwych zastosowań w kuchni.
Historię zlewu ceramicznego prześledzić można aż do XIX wieku wstecz. Już w 1870 roku pojawiły się pierwsze miski do prania i płukania z ceramiki. Ulepszenie techniki produkcyjnej i materiału były kluczowe dla rozpoczęcia produkcji seryjnej artykułów sanitarnych w XX wieku.

Także w kuchni ceramika zyskuje na popularności. „Zlew babci” dostępny był już około 1921 roku, lecz jego prekursor, czyli koryto do płukania, znaleźć można było już w katalogach z roku 1912. Wtedy koryto do płukania miało ciężar do 60 kg. Ten ciężar udało się wyraźnie zmniejszyć w nadchodzących latach dzięki rozwojowi metod produkcyjnych. Około 1950 roku powstały pierwsze meblowe zlewy z ceramiki. Zlew do zabudowy w postaci takiej, jaką znamy dzisiaj, dostępny jest od lat 60-tych.
Dostępne są zlewy kuchenne między innymi ze stali szlachetnej, emalii, ceramiki, granitu i marmuru. Różne warianty do zabudowy, designy i kolory zaspokoją wszelkie preferencje i oczekiwania.