Zlewy ceramiczne i żywność

Dobre połączenie.

Poza pochodzeniem i rodzajem uprawy na jakość owoców i warzyw wpływa także sposób obchodzenia się z nimi. Za długo gotowane warzywa tracą nie tylko swój smak, lecz także dużą ilość witamin. Aby zapewnić dobry smak, składniki powinny być świeże i przetwarzane z odpowiednią starannością na każdym etapie. Ceramika jako nowoczesny materiał jest również bezzapachowa i bezsmakowa. Warzywa takie jak cebula, a nawet czosnek, nie pozostawiają żadnego zapachu na powierzchni ani nie przejmują żadnego zapachu.

Porady dotyczące prawidłowego mycia sałat liściastych, owoców i warzyw

Sałatę najlepiej odwirować

Sałatę najlepiej odwirować

Nie trzeba myć każdego liścia oddzielnie pod bieżącą wodą, ponieważ ze względu na dużą powierzchnię może szybko dojść do utraty substancji odżywczych.

Wystarczy oderwać poszczególne liście od główki i w całości starannie wypłukać w komorze zlewu odpowiednią ilością wody. Wystarczy napełnić zlew zimną wodą i zanurzyć w niej chrupkie liście.

W przypadku większości sałat wystarcza jednorazowe płukanie. Jeżeli sałata jest bardzo zabrudzona, należy powtórzyć płukanie 2-3 razy, aż woda będzie czysta. Odłożyć sałatę na sito do odcieknięcia lub krótko odwirować. Podczas mycia liście powinny pozostać nieuszkodzone i chrupkie. Nie pozostawiać liści na dłużej w wodzie, ponieważ zwiędną i utracą składniki rozpuszczalne w wodzie.

Mycie jabłek i gruszek w letniej wodzie

W przypadku jabłek woskowanych warstewkę wosku można skutecznie zetrzeć z powierzchni ręcznikiem papierowym. Mimo wszelkiej staranności należy jednak pamiętać o jednym: pestycydy znajdujące się pod skórką, czyli w miąższu owoców, nie są usuwane podczas mycia. Zdrową alternatywą mogą być produkty ekologiczne.

Mycie jabłek i gruszek w letniej wodzie
Szczotki do warzyw i środki do mycia owoców

Szczotki do warzyw i środki do mycia owoców

W marchwi 85 procent zdrowych substancji znajduje się pod skórką. Podobnie jest z pomidorami, ogórkami oraz innymi rodzajami owoców i warzyw. Poza tym konieczne jest oczyszczenie szorstkiej powierzchni specjalną szczotką do warzyw. Szczególnie w przypadku ogórków sałatkowych, które nie są produktem ekologicznym, skórka jest często silnie nawoskowana. Tą warstwę można jednak usunąć łatwo i całkowicie przy użyciu specjalnego środka do mycia owoców i warzyw, dostępnego między innymi w sklepach ze zdrową żywnością.

Do szybkiego przepłukania w międzyczasie oraz jako praktyczna pomoc podczas przygotowywania i gotowania dostępne są sita wstawiane ze stali szlachetnej. Dostępne są nawet pojemniki do łatwego usuwania odpadków, czyli miski na resztki dopasowane do określonych modeli zlewów ceramicznych.

Szczotki do grzybów – delikatne czyszczenie

Dziko rosnące grzyby mogą zawierać metale ciężkie i substancje radioaktywne. Podczas ich przyrządzania należy koniecznie pamiętać o tym, aby dokładnie usunąć blaszki i skórkę z kapelusza. Natomiast w przypadku jadalnych grzybów hodowlanych wystarcza wyszorowanie ich szczotką — najlepiej taką do grzybów. Mniej polecaną metodą jest opłukiwanie pod wodą, ponieważ w takim przypadku tracą one swój charakterystyczny zapach.

Szczotki do grzybów – delikatne czyszczenie