Stojące bidety

Po prostu świetnie wyglądają.

Bidet Venticello od Villeroy & Boch

Do higienicznego mycia obszarów intymnych po skorzystaniu z toalety nie ma nic lepszego niż czysta woda o przyjemnej temperaturze. Bidet stojący pozwala na skompletowanie wyposażenia łazienki i codzienne cieszenie się luksusowym uczuciem przyjemnej czystości i świeżości.

Nowoczesne bidety stojące marki Villeroy & Boch mają nie tylko piękny kształt i są komfortowe, lecz dzięki innowacyjnej strukturze powierzchni są także wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Na uszlachetnionej ceramicznej powierzchni woda łatwo spływa, co praktycznie uniemożliwia osadzanie się kamienia, kurzu lub brudu (efekt lotosu). Dzięki temu bidet przez długie lata pozostaje gładki, błyszczący i higieniczny, jak pierwszego dnia. Do czyszczenia bidetu wystarczy miękka ściereczka, woda i łagodny środek do czyszczenia łazienek.

Dlaczego bidet stojący?

Jest wiele argumentów przemawiających za montażem bidetu stojącego na podłodze. Oto trzy najważniejsze: 

Do montażu bidetu stojącego nie jest potrzebna instalacja podtynkowa.

W przeciwieństwie do bidetu podwieszanego w przypadku bidetu stojącego nie jest potrzebna do montażu instalacja podtynkowa. Jest to niezwykle korzystne w małych łazienkach, w których niewielka przestrzeń nie powinna być dzielona przez dodatkowe wgłębienia lub występy. Sprawdza się również w sytuacji, gdy przy wybranej ścianie są zaplanowane lub zainstalowane muszle stojące lub inne akcesoria sanitarne z ceramiki bez instalacji podtynkowej.

Bidet Subway od Villeroy & Boch
Bidet Venticello od Villeroy & Boch

Bidety stojące oferują maksymalne bezpieczeństwo

Bidety stojące są często jedyną alternatywą dla ludzi ze szczególnie wysokimi wymaganiami odnośnie bezpieczeństwa i wygody w łazience. Dzięki stabilnej nodze umywalka idealnie sprawdza się również w przypadku wyższych lub cięższych osób. Bidet naścienny zamontowany na fachowo zamocowanej instalacji podtynkowej oferuje również wystarczającą nośność dla każdego ciężaru ciała, ale wielu użytkowników preferuje wersję stojącą z „mocowaniem do podłogi” dającą poczucie większego bezpieczeństwa. Ten aspekt warto uwzględnić także przy planowaniu łazienki lub toalety dla gości. Bowiem klasyczny, stojący na podłodze bidet może być używany bez problemu przez ludzi o absolutnie różnych wymaganiach odnośnie bezpieczeństwa, również przez gości, którzy być może niezbyt chętnie siadają na konstrukcji podwieszanej.

Podwyższone bidety pozwalające na wygodne korzystanie, chroniące stawy

Podwyższony bidet stojący jest idealny dla większych i w szczególności długonogich osób, dla osób starszych oraz wszystkich ludzi z ograniczoną sprawnością ruchową lub inwalidztwem. Wysokość siedzenia wynosi wtedy co najmniej 50 cm, zamiast normalnych 40 cm w przypadku bidetów ze standardową wysokością. W łazience przeznaczonej dla osób niesprawnych ruchowo należy dodatkowo zamontować na ścianie stabilne i ergonomiczne uchwyty. Wokół podwyższonego bidetu stojącego musi być dostępna ponadto wystarczająca ilość powierzchni, która umożliwi pełną swobodę ruchów w przypadku wszystkich użytkowników.

Bidet Subway od Villeroy & Boch

Bidet powinien pasować do toalety

Bidety dostępne są w różnych wielkościach i wzorach. Normalnie montuje się je obok toalety i dlatego powinny one do nich optycznie pasować. Bidet stojący obok toalety z nóżką często sprawia solidniejsze wrażenie i chętniej się z niego korzysta. A ponieważ obie miski pod kątem funkcji i estetyki współgrają ze sobą, to również powinny pasować do siebie ich kolory i wzornictwo. Aby przy projektowaniu nowej lub remontowaniu starszej łazienki osiągnąć spójny efekt całkowity, zaleca się wybieranie toalety i bidetu z tej samej serii modelowej.

Bidet powinien pasować do stylu w łazience

Łazienka Venticello od Villeroy & Boch

Jeżeli przy urządzeniu łazienki preferujesz styl wiejsko-rustykalny, styl klasyczny, tradycyjny lub przytulny, to prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie bidet stojący. Wersja z nóżką odpowiada pierwotnej formie bidetu, którą wynaleziono we Francji przed ponad trzystoma laty. Nazwa „bidet” pochodzi od starofrancuskiego słowa „konik”; innym wcześniej używanym określeniem było „toaletka intymna”.

Bidet stojący – montaż i przyłącza

Chociaż bidety stojące przypominają toalety, w ich przypadku chodzi o umywalki. Do zestawu montażowego stojącego na podłodze bidetu należą: pasujący zestaw mocujący, syfon odpływowy (syfon rurowy do bidetu, ewentualnie z przedłużką), armatura do bidetu oraz zestaw odpływowy i przelewowy. Bidet łączy się z przewodami domowymi dla zimnej i ciepłej wody za pośrednictwem dwóch zaworów narożnych. Przyłączadla bidetu stojącego dostępne są w standardowych rozmiarach 1/2 cala i 3/4 cala.

Venticello od Villeroy & Boch

Nowoczesne bidety stojące marki Villeroy & Boch można wyposażyć w armatury jedno- lub trójotworowe. Środkowy otwór na kurek jest zawsze dostępny, dwa pozostałe otwory na oddzielne armatury można wykonać na zamówienie.

Korzystanie z bidetów stojących

Jak wspomniano na początku, bidet służy przede wszystkim do przemywania obszarów intymnych po skorzystaniu z toalety. Jednak z uwagi na małą średnicę odpływu należy uważać na to, aby w miarę możliwości nie wrzucać do bidetu papieru toaletowego. Również przy wyborze pozycji siedzącej użytkownik ma pełną swobodę. Wielu użytkowników siada na bidet najchętniej „tyłem” (podobnie jak na toalecie). Inni preferują siadanie „przodem”, a więc z twarzą w kierunku armatur i ściany. 

Poza tym bidetów używa się tradycyjnie jako umywalek do mycia nóg.