KONCEPCJA KOLORYSTYCZNA VILLEROY & BOCH

Kolory towarzyszą nam przez cały dzień – od świtu aż do zmierzchu. Wywołują emocje, inspirują i łączą się z naszym życiem. Swoją osobistą paletę barw i emocji można teraz z łatwością wprowadzić do łazienki.

We współpracy z projektantką Gesą Hansen stworzyliśmy koncepcję kolorystyczną, która dostarcza inspiracji, nieco wiedzy o kolorach oraz pomocnych rad w kwestii wyboru barw.

Koło barw

Plany zaczynają się od inspiracji

Dzięki kolorom łazienka będzie przytulniejsza i nabierze bardziej indywidualnego charakteru. Wystarczy wybrać kolor na kole barw, który spontanicznie wydaje się atrakcyjny, i razem z nami wybrać się do świata kolorów, który dostarcza pomysłów, inspiracji i porad na temat posługiwania się kolorami.

Zaprezentowane kolory:

• subtelny róż • mocna czerwień

• ciepła żółć • naturalna zieleń

• spokojny błękit • ziemisty greige

Wybierz grupę kolorów

POBIERZ KONCEPCJĘ KOLORÓW

Tutaj można pobrać koło barw i koncepcje kolorystyczne, wydrukować i stworzyć moodboard lub poszukać inspiracji.

Pobierz w formacie PDF

„Kolor może zmienić prawie wszystko: nastrój, wymiary lub definicję pomieszczenia.”

PROJEKTANTKA  - GESA HANSEN

Schematy kolorów

Cztery łatwe sposoby łączenia barw

Przy łączeniu kolorów – jednego, dwóch lub trzech – liczy się ich harmonijny dobór. Dzięki naszym czterem schematom kolorów efekt jest zawsze spójny. Proponujemy, aby skorzystać z kolorów z koła barw.

Monochromatyczny
Dopełnieniowy
Analogiczny
Triada
Monochromatyczny
SPEKTAKULARNA JEDNOBARWNOŚĆ

W schemacie monochromatycznym wykorzystywane są odcienie jednej wybranej barwy. Łazienka w różnych wariantach jednego koloru wygląda spokojniej, niż gdyby na całej powierzchni został użyty tylko jeden kolor. O wiele łatwiej można również dopasować akcesoria.

Dopełnieniowy
SUBTELNE POŁĄCZENIE PRZECIWIEŃSTW

W kontraście dopełnieniowym dobierane są dwa kolory leżące po przeciwnej stronie na kole barw. Przy czym jeden z nich powinien być raczej użyty jako akcent, w przeciwnym razie efekt może być zbyt krzykliwy.

Analogiczny
SIŁA NATURALNOŚCI

W tym schemacie wykorzystywane są kolory leżące w bliskim sąsiedztwie na kole barw. Analogiczny schemat kolorów można często znaleźć w naturze, jest to harmonijny sposób aranżacji o niewielkim ryzyku niepowodzenia – zwłaszcza, gdy mocniejszy kolor zostanie użyty jako akcent, a spokojniejszy będzie wykorzystany na większych powierzchniach.

Triada
TRZY KOLORY – DUŻY EFEKT

Triada to najodważniejszy schemat kolorów. Składają się na niego 3 barwy z różnych sektorów koła barw. Jednak gdy kolory są stonowane, to efekt nie będzie zbyt jaskrawy czy krzykliwy, lecz harmonijny.

10 porad ekspertki w dziedzinie projektowania

Podpowiedzi Gesy Hansen, jak stworzyć wspaniałe koncepcje kolorystyczne

Właściwy dobór kolorów potrafi wywołać zadziwiające efekty. Kolory powiększają optycznie łazienkę, czynią ją bardziej przyjazną i przytulniejszą. Lub wręcz przeciwnie.

KOLOR DODAJE PRZYTULNOŚCI

Łazienka w typowej bieli często sprawia wrażenie zimnej i sterylnej. Kolory pomagają uczynić to miejsce bardziej przytulnym i zachęcają do spędzania w nim czasu.

WAŻNE SĄ OSOBISTE ODCZUCIA

Przy wyborze barw nie obowiązują określone zasady. Możliwy jest każdy kolor, o ile wywołuje pozytywne emocje. Jeśli nie jesteśmy pewni, co wybrać, najlepiej zacząć od odcieni niebieskiego. Najłatwiej je połączyć i zawsze pasują – tak samo jak jeansy.   

WARTO ZACZĄĆ OD DETALI

Kolor najlepiej wybierać powoli. Zamiast od razu kłaść kolorowe płytki na całej ścianie, lepiej najpierw spróbować z kolorową umywalką. Łatwiej będzie dokonać zmiany, gdy wybór okaże się niesatysfakcjonujący. 

WAŻNE SĄ WARUNKI ŚWIETLNE

W zależności od dostępu światła kolor może wyglądać zupełnie inaczej. Przed dokonaniem wyboru należy przetestować kolor w różnych miejscach i zaobserwować, jak się zmienia w zależności od warunków świetlnych.

BARWY NASYCONE, BARWY SPOKOJNE

Kolory różnią się temperaturą barwową, na przykład czerwień to kolor ciepły, a błękit należy do kolorów chłodnych. Istotną kwestią jest jednak również nasycenie barw. W przypadku większych powierzchni zalecany jest wybór spokojnych odcieni pastelowych oraz kolorów stonowanych. Intensywne kolory są odpowiednie raczej w przypadku detali. 

MAŁE POMIESZCZENIE, DUŻY EFEKT

Małe pomieszczenia również tolerują mocne kolory. Prawidłowo użyty kolor może nawet optycznie je powiększyć. Mocnym kolorem najlepiej pomalować krótszą ścianę w pomieszczeniu, a sufit zostawić jasny lub biały. Ten kontrast optycznie powiększa pomieszczenie.

KOLORY DAJĄ POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Duże łazienki są komfortowe, lecz mogą również wydawać się nieprzytulne i zimne. Za pomocą kolorów można wyznaczyć granice w pomieszczeniu. Powstanie wrażenie kokonu i warunki sprzyjające dobremu samopoczuciu. 

NATURA JAKO WZÓR

Łączenie kolorów jest łatwiejsze niż można by sądzić. Przykładów dostarcza natura: na kwietnej łące można zaobserwować, jak wspaniale pasują do siebie różne, teoretycznie przeciwstawne kolory. Warto się zainspirować tym widokiem.

WARTO SPRÓBOWAĆ NOWYCH POŁĄCZEŃ

Nie zawsze trzeba od razu wymieniać wszystkie kolory, kiedy chce się coś zmienić. Każde nowe zestawienie kolorów tworzy zupełnie inny nastrój. Na przykład czerwień obok żółci wygląda zupełnie inaczej niż w towarzystwie czerni. 

SPOSÓB NA ZNALEZIENIE WŁASNEJ KONCEPCJI KOLORÓW

Pomocna w stworzeniu własnej koncepcji kolorów może okazać się tablica inspiracji, tzw. moodboard. Po wybraniu różnych próbek materiałów układamy je obok siebie, aby sprawdzić, czy do siebie pasują. Przydatne będzie również koło barw Villeroy & Boch dostępne w formacie PDF, które można wydrukować. 

„Kolor może całkowicie znieść zasady perspektywy w pomieszczeniu.”

PROJEKTANTKA -  GESA HANSEN

Nasze kolekcje

Gesa Hansen w punkcie 8. radzi, aby wybierając kolor łazienki, zacząć od umywalki. Nasze kolekcje Artis i Loop & Friends oferują szeroką paletę barw.

ARTIS

Za sprawą dziewięciu kolorów i czterech kształtów umywalki Artis zapewniają mnóstwo możliwości realizacji fascynujących koncepcji kolorystycznych.

Przejdź do kolekcji

FINION

Meble z kolekcji Finion zapewniają dużą swobodę indywidualnej aranżacji. Dostępnych jest na przykład dziesięć fascynujących kolorów lakieru.

Przejdź do kolekcji

WYSZUKIWARKA DYSTRYBUTORÓW

Zapraszamy do skorzystania z praktycznej wyszukiwarki dystrybutorów i fizycznego obejrzenia produktów z kategorii Łazienka i wellness Villeroy & Boch u dystrybutora w najbliższej okolicy.

Znajdź najbliższego dystrybutora


Augmented Reality App

Tak wyglądają nasze produkty w Twojej łazience

Pobierz teraz

Centrum pobierania

Odkryj nasz pełny asortyment


Rozpocznij teraz

Znajdź dystrybutora

Znajdź najbliższego dystrybutora Villeroy & Boch

Rozpocznij teraz