Światło w łazience

Łazienka nabiera blasku.

Światło i jasność mają ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie i nastrój – od zawsze naturalny rytm dzienny człowieka był wyznaczany przez światło i ciemność. Tą właściwość światła można wykorzystać w kreatywny sposób zwłaszcza w łazience, aby uzyskać w ten sposób najróżniejsze efekty.

Całkowicie naturalnie: światło dzienne

Światło dzienne w łazience to dla wielu osób konieczność, ponieważ naturalne źródło światła wspiera nasz rytm biologiczny i jest odbierane jako pobudzające. Łazienki z dostępem do światła dziennego są pożądane również ze względu na możliwości nieskomplikowanego wietrzenia. Niestety w mieszkaniach, szczególnie tych wynajmowanych, łazienki często są ciemne, i nawet w łazience z oknem w pochmurne dni i wieczorem niezbędne jest zastosowanie światła elektrycznego.

Przemyślana koncepcja oświetleniowa w łazience

Światło ciepłe i zimne – o co właściwie chodzi z tzw. barwą światła? Ciepłe światło ma barwę żółtawą, którego temperatura barwowa wynosi poniżej 3300 K. Dlatego taki rodzaj światła jest odbierany przez ludzi jako szczególnie miły i przytulny. Światło w kolorze neutralnej bieli odbieramy raczej jako typowe światło sztuczne, odbierając je raczej jako neutralne. Z białym światłem dziennym mamy do czynienia dopiero od temperatury światła powyżej 5500 K – jest to barwa porównywalna do naturalnego światła dziennego, które działa pobudzająco. Uwzględniając te informacje, łatwiej będzie znaleźć oświetlenie odpowiednie do sytuacji.

Naturalne warunki oświetleniowe są na przykład nieodzowne, jeżeli chcemy stworzyć dobry wystrój. Dlatego lustra łazienkowe i szafki lustrzane są zazwyczaj wyposażone w oświetlenie zbliżone barwą do dziennego, dając dostęp do możliwie najbardziej naturalnego światła. Należy pamiętać o tym, aby korzystać z energooszczędnej technologii LED. Zależnie od modelu lustra oświetlenie można zainstalować nad nim, a także pionowo w drzwiach szafki lustrzanej. Ponadto dostępne są szafki lustrzane z możliwościami indywidualnej regulacji oświetlenia. Niektóre modele Villeroy & Boch mają funkcję trzystopniowego ściemniania, co pozwala dostosować barwę światła do sytuacji: dla uzyskania efektów wizualnych najlepsze jest jasne światło o barwie zbliżonej do dziennego; aby stworzyć przytulną atmosferę, najlepsze będzie łagodne, ciepłe światło, które można uzyskać, przyciemniając oświetlenie szafek.

Nastrojowo: światło w kolorze

Efekt różnych nastrojów w łazience można osiągnąć nie tylko przez odpowiednią barwę światła, lecz także jego kolor. Prosta listwa oświetleniowa to element wyposażenia, któ‏ry umożliwia całkowicie indywidualne oświetlenie łazienki. Kolor żółty poprawia nastrój i ożywia, pomarańczowy oznacza radość i ciepło. Zielone światło ma natomiast działanie uspokajające i lecznicze. Odpoczynkowi i odprężeniu sprzyja kolor niebieski. Dlatego oprócz ciepłymi odcieni znakomicie nadaje się do tego, aby zapewnić wyjątkowe przeżycia wellness.

Z powyższych powodów zdecydowanie warto zastosować przemyślaną i atrakcyjną wizualnie koncepcję oświetleniową w łazience. Dlatego podczas aranżacji łazienki absolutnie nie można zapomnieć o oświetleniu. Podczas planowania oświetlenia warto skorzystać z fachowej porady i wsparcia fachowego sprzedawcy.


Augmented Reality App

Tak wyglądają nasze produkty w Twojej łazience

Pobierz teraz

Planer łazienki

Zaprojektuj łatwo i szybko swoją wymarzoną łazienkę

Rozpocznij teraz

Salony sprzedaży

Autoryzowane salony sprzedaży Villeroy & Boch

Znajdź salon