Wellness

Wellness w domu
Wellness Villeroy & Boch

Łazienka to nie tylko miejsce, w którym myjemy zęby czy bierzemy prysznic. W łazience możemy odpocząć, przygotować się na nadchodzący dzień lub odzyskać siły po trudach minionego dnia. Jeżeli każdego dnia pozwolisz sobie na krótkie chwile odprężenia, wzmocnisz w ten sposób swoją odporność na stres, a Twój dom stanie się oazą spokoju.

Napięcie

Sprawia ból, pali – spina mięśnie

Napięcie mięśniowe jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, co potwierdzają to liczne badania. Każdy, kto w ciągu dnia lub w pracy spędza dużo czasu w pozycji siedzącej, bądź nie porusza się prawidłowo, szybko nabywa niewłaściwą postawę ciała i zaczyna odczuwać napięcie mięśni pleców.

Ta dolegliwość jest bardzo nieprzyjemna i nie należy jej lekceważyć: Stale utrzymywana, nieprawidłowa postawa może szybko doprowadzić do przewlekłego bólu, a ostatecznie do ucisku nerwu, który może przykuć do łóżka na kilka dni lub nawet tygodni. Aby napięcia mięśniowe nie miały aż takich konsekwencji, poniżej przedstawiamy klika sposobów na zapobieganie i łagodzenie napięć

Remedium na napięcia

Prawidłowa regeneracja

Istnieje kilka sposobów na rozluźnianie napiętych mięśni i niwelowanie związanego z nimi bólu. Wiele osób od razu sięga po leki przeciwbólowe. Ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy i naproksen należą do najczęściej zażywanych środków. Jednakże leki nie powinny być pierwszym wyborem – istnieją również łagodne i naturalne sposoby zwalczania napięcia.

Należy zacząć od diety: wystarczająca ilość magnezu, który można znaleźć m.in. w produktach pełnoziarnistych, szpinaku lub bananach, zapobiega napięciom mięśni. Dodatkowo, aby zapewnić sprężystość mięśni, należy pić wystarczająco dużo płynów. Ale najlepszym lekarstwem na napięcie są regularne ćwiczenia – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak często pracujemy w pozycji siedzącej, ważne jest, aby regularnie się ruszać. Natomiast jeśli już dojdzie do napięcia mięśni, istnieją także dwie inne terapie.

Masaż i termoterapia przy napięciach mięśniowych

Pierwszym środkiem, który przychodzi na myśl w leczeniu napięcia, jest terapia manualna lub masaż. Polega ona na rozluźnianiu węzłów mięśniowych oraz wiązań we włóknach mięśniowych poprzez delikatne lub silne naciski. Można przy tym skorzystać z usług profesjonalnego masażysty, a można także samodzielnie wykonać masaż. Jeżeli ból powodowany przez napięcie jest zbyt ostry, ulgę może przynieść delikatny masaż.

Najłagodniejszym sposobem na zlikwidowanie napięcia jest termoterapia. Mięsień jest ogrzewany przez działanie promieniowania podczerwonego, gorące okłady lub kąpiel - zabiegi te pobudzają krążenie krwi. W ten sposób likwidowane są napięcia. Obie te metody zostały zastosowane w ogrodowych wannach spa oraz w wannach z systemem hydromasażu. Silne strumienie wody masują mięśnie w czasie gorącej kąpieli relaksacyjnej. Dodatkowym sposobem na zredukowanie bólu jest rozmasowanie i wtarcie olejku eterycznego, np. miętowego, na obolałej powierzchni, przed rozpoczęciem kąpieli. Zapewnia to od samego początku znacznie silniejsze pobudzenie krążenia, wspomaga działanie lecznicze kąpieli dzięki przyjemnemu kontrastowi odczuwania ciepła i zimna oraz pomaga oczyścić umysł.

Domowe spa


Domowe spa

Villeroy & Boch oferuje liczne systemy hydromasażu. Wanny z wielu kolekcji łazienkowych, takich jak Subway i Squaro, mogą być wyposażone w dysze masujące.

Łagodzenie stresu

Pamiętaj o odpoczynku

Nie tylko nieprawidłowa postawa, ale także stres często towarzyszy nam w codziennym życiu. W świecie, w którym żyje się coraz szybciej, ważne jest, aby odpocząć i złagodzić stres. Jest to szczególnie konieczne w okresach wyjątkowego napięcia.

Stres nie tylko źle wpływa na naszą psychikę, ale także szkodzi naszemu ciału – często z trwałymi konsekwencjami. Sporadyczny relaks w trakcie wzmożonej, intensywnej pracy lub zajmowania się domem nie jest oznaką lenistwa, lecz roztropności – tylko ci, którzy są w stanie zadbać o siebie, mogą wziąć odpowiedzialność za innych.

Fazy stresu

Unikaj błędnego koła

Stres sam w sobie nie jest zły. Odpowiednia presja sprzyja koncentracji i wydajności – ci, którzy chcą osiągnąć wielkie rzeczy, muszą być maksymalnie skoncentrowani na zadaniu. Stres stanowi jednak zagrożenie, gdy staje się przewlekły. Szczególnie narażeni na przewlekły stres są ludzie ambitni i aktywni. „Stan alarmowy” stresu przejawia się w zwiększonej motywacji i pełnym zaangażowaniu, zarówno w pracy, jak i w życiu rodzinnym. Potrzeby własne są często lekceważone. Może to prowadzić do braku odprężenia. Traci się obraz całości i przekracza osobistą granicę. Po tym następuje często sprzeciw, polegający na pozostaniu w ukryciu i wycofaniu się z życia społecznego. Ignorowanie ważnych, spokojnych faz dnia na korzyść źródła stresu powoduje spłaszczenie życia – żyje się tylko dla pracy, projektu lub rodziny. W najgorszym przypadku może to prowadzić do poczucia wewnętrznej pustki, z której nie można się wydostać – często dochodzi do wypalenia lub depresji. Istnieje kilka skutecznych rozwiązań, które pomagają wyjść z tego błędnego koła lub całkowicie je ominąć.

Zbilansowana dieta

Jesteś tym, co jesz

Zrównoważona, zdrowa dieta nie ma żadnych minusów. Ciało jest zdrowe, ponieważ dostaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze i dzięki temu pozostaje sprawne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prawidłowy skład diety. Świeże owoce i warzywa są bogate w niezbędne witaminy i minerały, dzięki którym jesteśmy w dobrej formie. Ponadto zawierają dużo błonnika, który zapewnia prawidłowe trawienie. Duża ilość spożywanej wody i herbaty zapobiega odwodnieniu i utrzymuje młodość skóry.

Tak zwane „puste kalorie”, takie jak produkty fast food, napoje, alkohol czy słodycze zapewniają dużo energii, ale – w przeciwieństwie do warzyw i białek – zawierają niewiele składników odżywczych. Spożywając je, przybieramy na wadze, ponieważ uczucie głodu powraca wkrótce po jedzeniu. Dlatego należy się nimi cieszyć z umiarem. Okazjonalne grzeszki są oczywiście dozwolone – od czasu do czasu można sobie na nie pozwolić. Oprócz właściwych składników kluczowy jest również sposób jedzenia. Nie należy jeść „w biegu”, stojąc lub w trakcie pracy. Zamiast tego warto znaleźć chwilę i zrobić sobie przerwę na posiłek. Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne.

Odpręż się i odpocznij

Puść wodze fantazji

To brzmi banalnie, ale krótki odpoczynek może zdziałać cuda w walce ze stresem. W przerwie obiadowej, przy dobrej pogodzie, można usiąść na słońcu i po prostu myśleć o niczym. Nawet mała drzemka przed powrotem dzieci ze szkoły może dać siłę na resztę dnia – „power napping” to tylko współczesny termin na coś znanego od dawna.

Te małe przerwy na sen, trwające około 15–30 minut, rozluźniają ciało i umysł. Podczas krótkiej drzemki nie zapadasz w głęboki sen, dlatego jesteś gotów do działania od razu po przebudzeniu. Najważniejsza jest jednak regularna, odpowiednia ilość snu. Po relaksującej kąpieli z pianą śpi się szczególnie dobrze i głęboko. Po takiej nocy można śmiało stawić czoło wyzwaniom następnego dnia.

Wellness pod prysznicem

Sport

Toczący się kamień nie porasta mchem. To stare powiedzenie nie tylko nadało nazwę Rolling Stones, ale jest także dobrą zasadą codziennego życia. Praca biurowa, samochody i wygodna kanapa w domu promują siedzący tryb życia we współczesnym społeczeństwie. Ich konsekwencją są typowe choroby cywilizacyjne: nadwaga, napięcie mięśniowe, ból pleców. Dlatego w przypadku pracy siedzącej należy pamiętać o odpowiedniej aktywności fizycznej – ciało domaga się ruchu, aby nie popadło w letarg.

Ruszaj się!

Poranny jogging przed rozpoczęciem pracy pobudza i utrzymuje ciało w dobrej kondycji. Wystarczy ćwiczyć 2–3 razy w tygodniu, aby zauważyć efekty. Wiosną lub latem warto również zrezygnować z samochodu i jeździć rowerem do pracy lub na spotkania. Osoby, które codziennie jeżdżą rowerem na krótkich dystansach, pobudzają krążenie, budują mięśnie i wzmacniają serce. Nawet małe rzeczy mogą dużo zdziałać: robienie zakupów pieszo zamiast samochodem lub wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy – to dwa sposoby na regularny wysiłek.

Małymi krokami do celu

Nie każdy może już od jutra rozpocząć uprawiać jogging lub podróżować na dłuższych dystansach rowerem. Ale to nie znaczy, że trzeba zrezygnować z ćwiczeń fizycznych. Jeden lub dwa spokojne, półgodzinne spacery po obiedzie pobudzą krążenie krwi, pomogą utrzymać mięśnie w ruchu oraz utrzymać elastyczność stawów. Można wybrać własne tempo i nie trzeba się spieszyć. Ponadto można cieszyć się słońcem przy dobrej pogodzie – to poprawia nastrój i wspomaga wytwarzanie ważnej witaminy D.

Gorąca kąpiel przy spokojnej muzyce

Wellness w łazience

Niekiedy nie należy prowadzić do utraty sił, uprawiając sport, ale zamiast tego trzeba po prostu odpocząć. Oczywiście najlepszym odpoczynkiem jest ciepła kąpiel w wannie wyposażonej w dysze masujące, które pomagają rozluźnić napięte mięśnie. Należy do tego również dodać odpowiednie oświetlenie strefy wellness.

Holistyczna koncepcja oświetlenia z pośrednim, przyciemnianym światłem zawsze zapewnia odpowiednie natężenie światła. Czy trzeba czegoś więcej, aby cieszyć się idealnym odprężeniem? Oczywiście należy pamiętać o muzyce! Ulubiona muzyka automatycznie odpręża i wprowadza w stan spokoju i radości. Nawet gdy uszy zanurzone są w wodzie, można cieszyć się muzyką dzięki doskonałemu przewodnictwu wody. Villeroy & Boch oferuje wszystko – od oświetlenia po nagłośnienie – aby stworzyć idealną atmosferę do relaksu.

Pielęgnacja ciała

Dbaj o swoje ciało

Ci, którzy robią coś dla siebie, mogą zrobić więcej dla innych. Pielęgnacja własnego ciała to minimalny czas, który można sobie poświęcić. Poranna lub wieczorna kąpiel i pielęgnacja jest chwilą regeneracji. Chodzi o coś więcej niż szybki prysznic i mycie zębów. Kojący krem nawilżający odmładza skórę i zapobiega jej przesuszeniu.

Ręce spracowane czyszczeniem, myciem naczyń lub inną pracą fizyczną korzystają z dobrodziejstwa kojących kremów do pielęgnacji – dotyczy to zarówno dłoni mężczyzn, jak i kobiet. Delikatny peeling oczyszcza skórę i zapewnia przyjemne uczucie świeżości. Odpowiednia pielęgnacja ciała zamienia kąpiel w domowe spa. Niezależnie od stosowanej rutyny, należy zarezerwować wystarczającą ilość czasu – ponieważ wellness zaczyna się w domu.

Znajdź czas dla siebie

Zrób sobie przerwę

Czy to podczas uprawiania sportu, w trakcie jedzenia, w czasie wieczornej kąpieli, z dobrą książką czy oddając się swojemu hobby – jedno jest pewne: tylko ci, którzy potrafią siebie oszczędzać i poświęcają wystarczająco dużo czasu na własne potrzeby, mogą uniknąć stresu i wszystkich jego negatywnych konsekwencji. Zawsze dobrze jest zrobić sobie krótką przerwę, aby później, w pełni sił, móc stawić czoła wyzwaniom codziennego życia.