Wanny wolnostojące Villeroy & Boch

Odetchnij od codzienności w swojej prywatnej oazie wellness.

Łazienka zalicza się do najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu i w każdym domu. Tutaj zaczyna i kończy się dzień, a także w ciągu dnia jest ona regularnie odwiedzana przez domowników. Jest wiele zasadnych powodów skłaniających do poświęcenia nieco więcej czasu na dobór optymalnego wyposażenia łazienkowego i przy okazji remontu – do zerwania ze starymi przyzwyczajeniami.

Wanna nie musi być zawsze montowana przy ścianie lub w rogu łazienki. W przypadku większych łazienek sprawdzają się wanny wolnostojące, które można dowolnie ustawiać na dostępnej przestrzeni i które umożliwiają dostęp i wejście z każdej strony. Tutaj dostępne są informacje dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i planowaniu.


Wanny wolnostojące potrzebują miejsca

Jeżeli zechcesz chodzić wokół wanny i móc z niej korzystać ze wszystkich stron, musisz pamiętać o pozostawieniu wystarczającej ilości wolnego miejsca. Z każdej strony należy zaplanować od około 55 cm do 60 cm odstępu do ściany lub innego wyposażenia w łazience. Dla wanny o standardowej wielkości 180 x 90 cm potrzebna będzie wtedy wolna przestrzeń o wymiarach min. 290 x 200 cm, a w przypadku większych wanien odpowiednio więcej.


Kilka informacji dotyczących materiałów, z jakich wykonane są wanny wolnostojące

Wiele wanien produkowanych jest z emaliowanej stali, która jest bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. Ale zarówno materiał, jak i metody produkcji nie dają zbyt dużo swobody w kwestii wzornictwa wanny, dlatego nie ma ich w asortymencie produktów oferowanych przez firmę Villeroy & Boch. Oprócz tego powierzchnia wanny jest odbierana na początku jako zimna i dopiero po upływie pewnego czasu przyjmuje ona temperaturę wody.

Do wolnostojących instalacji lepiej nadają się wanny wykonane z akrylu sanitarnego będącego wytrzymałym tworzywem sztucznym o mniejszej wadze od stali i podobnej trwałości. Dzięki wannie z Quarylu® firma Villeroy & Boch stworzyła prawdziwą innowację i jednocześnie szczególną alternatywę. Materiał składa się w 60 procentach z czystych, drobno zmielonych kryształków kwarcu oraz wysokiej jakości akrylu sanitarnego. Quaryl® oferuje bardzo delikatną powierzchnię i delikatny wygląd, odbierany jest jako ciepłe i miękkie tworzywo i jest wyjątkowo odporny na uderzenia i zadrapania.

Kolejna zaleta wanien akrylowych lub wykonanych z Quarylu®: Materiał wyjściowy jest płynny i dlatego można go wlewać do prawie każdej dowolnej formy.
W taki sposób powstają wanny o wysokiej wartości estetycznej, z przejrzystymi kształtami oraz ujmującym wzornictwem i zachowujące swoją wartość.

Odkryj Quaryl 


Jakie armatury przeznaczone są do wanien wolnostojących?

W przypadku montażu wanny przy ścianie lub w narożniku nie ma większych problemów z dobraniem pasującej armatury, ponieważ w tym przypadku można użyć dostępnych przyłączy, natomiast w przypadku wanny wolnostojącej należy dokonać odpowiedniego wyboru: czy ma to być armatura stojąca czy też armatura zamontowana na ścianie?

Armatury stojące

Armaturę stojącą montuje się obok wanny na podłodze i wtedy wystaje ona nad krawędzią wanny niczym statua. Tego typu bateria jest najczęściej wyposażona w jednodźwigniowy mieszalnik i jest dostępna w wielu różnych wzorach – od prostych i funkcjonalnych modeli aż po rozbudowane warianty kojarzące się z bajką z 1001 nocy. Aby móc długo cieszyć się swoją baterią stojącą, należy pamiętać o jej stabilnym montażu na podłodze, który najlepiej zlecić specjaliście.

Armatury krawędziowe do wanien

Jeżeli wybrana armatura stojąca nie będzie pasować do stylu mieszkania i wystroju, nie trzeba z tego powodu rezygnować z wanny wolnostojącej: armaturę krawędziową można bez problemu montować na brzegu wanny. Jednak w takim przypadku do montażu potrzebna będzie wystarczająco szeroka krawędź wanny. Alternatywnie armaturę można zamontować także w murowanym cokole wanny.


Jak wygląda dopływ i odpływ w wannach wolnostojących?

W przypadku montażu wanny w wersji wolnostojącej dopływ i odpływ wody należy wykonać na podłodze. Przewody rurowe dla dopływu i odpływu wody montuje się wtedy w podłodze i po zakończonym montażu zakrywa się odpowiednią powierzchnią. Te prace najlepiej zlecić doświadczonemu specjaliście, w szczególności w przypadku dodatkowego montowania ogrzewania podłogowego.


Na czym powinna stać wanna?

Wanny wolnostojące dostępne są zarówno z ozdobnymi nóżkami, jak i z prostym spodem, który całą powierzchnią stoi na podłodze. Wanna wolnostojąca z nóżkami wygląda ogólnie bardziej filigranowo i mniej masywnie w porównaniu z modelem bez nóżek. Dzięki temu łazienka prezentuje się wyjątkowo lekko i nowocześnie.

Wanna wolnostojąca w jednoosobowym gospodarstwie?

Szukasz wanny wolnostojącej, która będzie wystarczająco mała, aby zmieścić się w Twojej łazience? W Villeroy & Boch szybko znajdziesz odpowiedni model. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać żądaną długość oraz szerokość i wyświetlą się wszystkie pasujące modele. Z pewnością przy naszym dużym wyborze wysokiej jakości wanien znajdzie się także właściwy model do Twojej łazienki.