Przechowywanie herbaty
Herbata to obok kawy najpopularniejszy napój w Niemczech. Może być serwowana na gorąco lub zimno, czarna, zielona, liściasta lub w torebkach, aromatyzowana lub całkowicie naturalna: istnieje wielkie bogactwo herbacianych smaków i aromatów. Może działać pobudzająco lub uspokajająco i jak mało który napój zachęca do kilku chwil wytchnienia, równowagi i odprężenia.
Artykuł ten zawiera ważne wskazówki i porady, w jaki sposób prawidłowo przechowywać herbatę, aby jak najlepiej chronić jej różnorodne aromaty. Oprócz tego podpowiadamy, jak długo i gdzie należy przechowywać różne rodzaje herbaty, jakie pojemniki są do tego najodpowiedniejsze oraz na co należy zwrócić uwagę w przypadku różnych rodzajów herbaty, aby móc się delektować każdą filiżanką tego napoju.
Odpowiednie miejsce do przechowywania
Należy wybrać miejsce, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione i znajduje się z dala od innych źródeł ciepła, na przykład ogrzewania lub urządzeń elektrycznych. Optymalne warunki przechowywania to temperatura pokojowa wynosząca około 19°C.
Jak długo można przechowywać herbatę?
Różne rodzaje herbaty nie tylko różnią się smakiem, lecz również datą przydatności do spożycia. Kiedy oryginalne opakowanie nie jest jeszcze otwarte, czarną herbatę można z reguły przechowywać nawet do 3 lat. Herbata zachowuje trwałość równie długo, jeśli po otwarciu opakowania jest prawidłowo przechowywana – czyli w hermetycznym i nieprzepuszczającym światła opakowaniu i w umiarkowanej temperaturze.
Przechowywanie herbaty owocowej i ziołowej
Herbatki owocowe i ziołowe ściśle rzecz biorąc nie są prawdziwą herbatą (pozyskiwaną z liści herbaty chińskiej), lecz naparem. Dlatego te gorące napoje nie zawierają również pobudzającej kofeiny ani teiny, co sprawia, że herbatki ziołowe i owocowe znakomicie nadają się do gaszenia pragnienia u dzieci. Oprócz tego herbatki owocowe oferują szeroką gamę różnych aromatów, w zależności od tego, jakie inne owoce i składniki są w nich zawarte.
Herbatki ziołowe złożone na przykład z rumianku, mięty pieprzowej lub szałwii pija się tradycyjnie, aby zwalczyć objawy choroby, ponieważ zawarte w nich olejki eteryczne w zależności do gatunku ziół obniżają gorączkę, działają wykrztuśnie lub uspokajająco. Przybywa jednak miłośników herbatek owocowych, którzy pijają te napary ze względu na ich smak i używają do tego również innych ziół niż popularne zioła lecznicze.
Zarówno herbaty owocowe, jak i ziołowe należy przechowywać jak „prawdziwą” herbatę – w hermetycznym pojemniku oraz w suchym i chłodnym miejscu, aby jak najdłużej zachować ich aromaty i zdrowotne składniki.
Pu-erh oraz tak zwana biała herbata muszą oddychać i dlatego nie powinny być przechowywane w sposób hermetyczny, tak jak inne rodzaje herbaty. Herbatę owocową i herbaty aromatyzowane należy natomiast przechowywać w szczelnym pojemniku i z reguły ich termin przydatności do spożycia wynosi maksymalnie dwa lata.
Uwaga na mole w herbatkach owocowych
Mole spożywcze są nie tylko uciążliwe, lecz gdy już raz zagnieżdżą się w kuchni lub spiżarni, mogą się rozmnażać w sposób niekontrolowany. W otoczeniu człowieka mają bowiem idealne warunki do rozwoju, zwłaszcza że są elastyczne pod względem sposobu odżywiania. Mole spożywcze nie żywią się co prawda herbatą (ani czarną, ani zieloną, ani białą). Za to herbatki owocowe – zwłaszcza takie, które zawierają kawałki świeżych lub suszonych owoców – są dla moli pożywne i atrakcyjne. Dlatego do magazynowania i przechowywania herbaty owocowej należy używać szczelnie zamykanych pojemników, również szklanych, które będą otwierane tylko na chwilę. To znacznie utrudni molom zagnieżdżenie się i pozwoli dłużej cieszyć się smakiem owocowych mieszanek.