
Mycie i pielęgnacja szkła stołowego
Czyste, lśniące kieliszki i szklanki to nie tylko estetyczna przyjemność, ale także istotny element każdego nakrycia stołu oraz delektowania się napojami. Niezależnie, czy chodzi o szklanki do codziennego użytku, eleganckie kieliszki do wina, czy specjalne szklanki do koktajli, prawidłowe mycie ma kluczowe znaczenie dla zachowania ich piękna oraz jakości, a także dla ochrony przed korozją szkła. Poznaj różne techniki, produkty oraz specjalne wskazówki, które pozwolą Ci utrzymać kieliszki i szklanki w nieskazitelnej czystości oraz przywrócić ich blask.
W skrócie
- Właściwa pielęgnacja zapewnia czyste i lśniące kieliszki oraz szklanki
- Kieliszki na długich nóżkach należy delikatnie myć ręczne
- Polerowanie szkła usuwa plamy od wody i nadaje kieliszkom oraz szklankom piękny połysk
- Korozji szkła można uniknąć, stosując łagodny detergent oraz dbając o niską temperaturę mycia
Właściwa pielęgnacja kieliszków
Kieliszki i szklanki Villeroy & Boch to produkty wysokiej jakości. Aby móc cieszyć się nimi przez długi czas, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących ich czyszczenia i pielęgnacji.
Czy kieliszki można myć w zmywarce? To zależy. Upewnij się, że Twoje kieliszki i szklanki są przystosowane do tej metody czyszczenia. Należy je umieścić w zmywarce w taki sposób, aby nie uderzały o siebie podczas mycia, co zapobiegnie zarysowaniom oraz pęknięciom. Radzimy zawsze ustawiać kieliszki i szklanki w górnym koszu zmywarki. Zalecamy wybór programu do mycia szkła lub delikatnego programu z krótkim czasem zmywania oraz niską temperaturą; warto również zwrócić uwagę na stopień twardości wody.
Jednak nie wszystkie kieliszki oraz szklanki można myć w zmywarce. Informacja o tym, czy szkło zakupione w sklepie Villeroy & Boch można myć w zmywarce, czy nie, znajduje się w szczegółowych informacjach o produkcie. Zasadniczo kieliszki do wina na długich nóżkach należy myć ręcznie, a nie w zmywarce. Do mycia kieliszków radzimy używać miękkiej ściereczki, ciepłej wody i delikatnego płynu do mycia naczyń. Następnie należy je ostrożnie wytrzeć i w razie potrzeby wypolerować.
Plamy, osady czy korozja szkła?
Często po kilku myciach w zmywarce kieliszki i szklanki nie wyglądają już tak ładnie, jak na początku. Osady lub korozja szkła powodują, że stają się one matowe i mają plamy. Lecz na czym polega różnica i jak można temu zaradzić? Wyjaśniamy!
Usuwanie osadów z kamienia
Oprócz korozji szkła przyczyną mętnienia bidonów i szklanych naczyń są również osady z kamienia. Zmatowiałe kieliszki i szklanki można wyczyścić, umieszczając je w gorącej wodzie z dodatkiem nabłyszczacza czy też kwasku cytrynowego i namaczając je przez 20-30 minut. Następnie należy delikatnie zetrzeć rozpuszczony kamień przy użyciu ściereczki.
Czyszczenie zmętniałego i zmatowiałego szkła
Nie trzeba od razu pozbywać się zamglonych i zmatowiałych kieliszków oraz szklanek. Istnieje wiele domowych środków, dzięki którym uda się je uratować. Lecz jak wyczyścić takie mleczne kieliszki i szklanki? Jeśli kieliszki są tylko lekko zmatowiałe, wystarczy delikatnie wypolerować je szmatką aż do usunięcia mgiełki. Inną opcją jest ich moczenie w wodzie z odrobiną kwasu octowego czy też kwasu cytrynowego przez około 30 minut. Nawet zwykłe obierki z ziemniaków nadają się do czyszczenia zmatowiałego szkła. Wystarczy natrzeć nimi kieliszki i szklanki, a następnie opłukać je ciepłą wodą.

Jak przywrócić blask kieliszkom i szklankom?
Czyste, błyszczące kieliszki i szklanki to nie czarna magia. Ogólnie zaleca się delikatne ręczne mycie kieliszków. Jeśli posiadasz kieliszki i szklanki, które można myć w zmywarce, radzimy wybrać najniższą temperaturę zmywania i zwrócić uwagę na stopień twardości wody. Do mycia kieliszków zalecamy również dodać odpowiednią ilość detergentu. Ewentualne osady z kamienia czy też plamy można delikatnie usunąć domowymi środkami, takimi jak kwasek cytrynowy, ocet czy też soda oczyszczona. Polerowanie szkła po umyciu również zapewni kieliszkom i szklankom piękny połysk.