Naprawy w łazience
Aby Twoja łazienka pozostała oazą komfortu, trzeba od czasu do czasu przeprowadzać prace naprawcze. Naprawa spłuczki albo cieknącego kranu to częste czynności konserwacyjne. Wyjaśniamy, jak można naprawić drobne usterki w łazience.
Pomocne wskazówki dotyczące napraw w łazience
Od czasu do czasu w łazience pojawiają się usterki, na przykład rurociągów, rur, muszli klozetowych, baterii lub drzwi od kabiny prysznicowej. Wtedy wymagana jest mniej lub bardziej rozległa naprawa. Bowiem zatkana rura, nieszczelny odpływ lub cieknący kran są nie tylko nieprzyjemne, lecz również prowadzą do utraty cennej wody.
Ale są też inne rzeczy w łazience, które od czasu do czasu wymagają uwagi. Zalicza się do nich na przykład naprawa silikonowych połączeń między płytkami. Same płytki również mogą ulec uszkodzeniu. Wyobraź sobie, że stoisz rano przed lustrem, sięgasz po suszarkę do włosów, a ona wypada Ci z ręki. Być może suszarka przetrwała uderzenie o podłogę, ale płytka podłogowa jest pęknięta. Aby nikomu nie stała się krzywda, należy ją oczywiście wymienić. Często jednak to po prostu oznaki zużycia powodują, że naprawy w łazience są nieuniknione. Wyjaśniamy, jakie naprawy w łazience można przeprowadzić samodzielnie oraz jakie narzędzia i materiały będą potrzebne.
Naprawa spłuczki i innych usterek w łazience
Każdy z nas kiedyś doświadczył sytuacji, że spłuczka w toalecie była nieszczelna i cały czas ciekła z niej woda. To może być kosztowne. Jednocześnie woda niepotrzebnie się marnuje. Dlatego ważne jest, aby szybko naprawić problem. Większość elementów spłuczki można łatwo naprawić lub wymienić, na przykład uszczelkę, pływak i zawór napełniający. Przy zakupie części zamiennych należy upewnić się, że są one kompatybilne z posiadaną spłuczką.
A co jeśli ceramika sanitarna jest uszkodzona? Niewielkie zarysowania umywalki lub brodzika można naprawić za pomocą specjalnego zestawu naprawczego. Jeśli uszkodzenie jest bardziej rozległe, warto kupić nowe urządzenie.
Naprawa płytek łazienkowych
Płytki chronią ściany przed zużyciem i wilgocią. Są one jednak podatne na uszkodzenia spowodowane uderzeniami. Uszkodzone płytki łazienkowe można jednak naprawić za pomocą kilku sztuczek.
Małe pęknięcia i zarysowania można łatwo naprawić za pomocą lakieru w sztyfcie. Ubytki można przymocować za pomocą specjalnego kleju do płytek. Klasyczna masa szpachlowa może być wykorzystana do uzupełnienia większych pęknięć i wywierconych otworów. Wypełniacz zawiera jednak gips i pochłania wilgoć. Dlatego wiele osób decyduje się na silikon. Materiał ten jest dostępny w różnych kolorach i jest odporny na wilgoć. Żywica epoksydowa również nadaje się do wypełniania pęknięć w płytkach.
Narzędzia i materiały do naprawy płytek
Do naprawy płytek potrzebne są umiejętności manualne, a także różne narzędzia i materiały.
Najważniejsze narzędzia potrzebne do naprawy płytek to akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, szlifierka wielofunkcyjna i narzędzie wielofunkcyjne.
Wymagane są również różne dodatkowe narzędzia. Szczególnie ważne są następujące przybory: pędzel, skrobak, szmatka lub szczotka do czyszczenia, strug do wypełniacza, plastikowa szpachelka, obcęgi, wycior, odkurzacz i rękawiczki.
Potrzebny będzie również papier ścierny do szlifierki lub do szlifowania ręcznego (np. o ziarnistości 240), silikon lub dwuskładnikowa masa szpachlowa oraz lakier do płytek.
Wybór odpowiednich płytek zamiennych
Drobne skazy i uszkodzenia płytek można stosunkowo łatwo naprawić. Jednak w przypadku dużych pęknięć lub szczelin jedynym rozwiązaniem jest często wymiana płytek na nowe. Przy odpowiedniej technice i właściwych narzędziach można to jednak również zrobić samodzielnie.
Najlepiej zachować z góry kilka płytek na tę okoliczność. Wówczas można od razu przystąpić do ich wymiany.
Wskazówki dotyczące zapobiegania usterkom w łazience
W łazience jest ciepło i wilgotno. W zestawieniu z codziennym użytkowaniem może to szybko doprowadzić do uszkodzeń. Jednak wielu usterkom da się zapobiec, stosując się do poniższych wskazówek.
Regularne przepłukiwanie rur gorącą wodą
Zatkanej rury można uniknąć, regularnie przepłukując ją gorącą wodą.
Wymiana starych fug silikonowych
Stare i popękane fugi silikonowe należy wymienić, aby zapobiec przenikaniu wilgoci do ścian i tworzeniu się pleśni.
Środek na bazie octu zapobiega osadom kamienia
Osadzaniu się kamienia na bateriach można zapobiec, osuszając je ściereczką z mikrofibry lub przecierając octem po użyciu.
Dywaniki łazienkowe chroniące płytki podłogowe
Wysokiej jakości dywaniki łazienkowe nie tylko poprawiają wygląd łazienki, ale także chronią płytki podłogowe przed uszkodzeniami spowodowanymi przez spadające przedmioty.