Ekologiczne sprzątanie łazienki
Błyszczące płytki, krystalicznie czyste lustro i świeży zapach – czysta łazienka wygląda niezwykle atrakcyjnie. Regularne sprzątanie łazienki jest ważne dla zapewnienia przyjemnej atmosfery, ale które środki czyszczące sprawdzają się w tym zadaniu najlepiej? Czy zawsze musimy sprzątać łazienkę za pomocą specjalnych środków czystości ze sklepu, czy też dostępne są inne opcje ekologicznego sprzątania?
Istnieje kilka powodów, które przemawiają przeciwko czyszczeniu łazienki chemicznymi środkami czyszczącymi:
Materiały
Delikatne powierzchnie w łazience źle znoszą wiele chemicznych środków czyszczących – dlatego, że niektóre składniki mają żrące działanie, albo dlatego, że zawierają cząsteczki ścierne, które mogą porysować delikatne płytki lub brodziki.
Koszty
Wiele produkowanych przemysłowo środków czyszczących jest stosunkowo drogich.
Zdrowie
W szczególności chlorowe środki czyszczące, ale także inne chemiczne środki czystości, mogą wydzielać gazy niebezpieczne dla zdrowia lub powodować poparzenia skóry, oczu lub dróg oddechowych podczas czyszczenia.
Środowisko
Agresywne środki czyszczące zanieczyszczają wody gruntowe. Kupne środki czystości często powodują również dużą ilość odpadów z tworzyw sztucznych.
Na szczęście agresywne specjalistyczne środki czyszczące nie są konieczne, aby wyczyścić łazienkę na wysoki połysk. Ekologiczne środki czystości zwykle działają równie dobrze, są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska oraz tanie.
Przeczytaj o ekologicznym sprzątaniu łazienki – bez żadnych chemikaliów!
Jak wyczyścić płytki w łazience?
Podczas sprzątania łazienki wszyscy pamiętamy o toalecie, umywalce i wannie, ale często pomijamy płytki. Gładka i wolna od kamienia powierzchnia płytek jest ważna nie tylko dla utrzymania higieny w łazience – na gładkich powierzchniach w mniejszym stopniu tworzy się również pleśń. Natomiast wilgotne plamy z kamienia tworzą doskonałe warunki do rozwoju pleśni.
Dlatego najlepiej jest regularnie czyścić płytki. Nie tylko będą wyglądać ładnie i lśniąco, ale także będą bardziej odporne na pleśń.
Domowe ekologiczne środki czystości, takie jak kwas octowy i szare mydło, dobrze sprawdzają się jako środki czyszczące do płytek.
Radzimy wykonać dwa kroki:
- Odkamienić płytki
Plamy z kamienia można doskonale usunąć za pomocą kwasów – a kwasy zazwyczaj są obecne w gospodarstwie domowym. Ocet lub kwas cytrynowy idealnie nadają się do czyszczenia płytek. Wystarczy odrobina octu rozpuszczonego w wodzie, aby płytki znów lśniły i żeby dokładnie usunąć plamy z kamienia. W przypadku bardzo wrażliwych materiałów należy najpierw przetestować mieszaninę w niewidocznym miejscu. To samo dotyczy fug: ostrożnie z kwasami – mogą one uszkodzić materiał, z którego wykonane są fugi.
- Usunąć brud z płytek
Związki powierzchniowo czynne pomagają w usuwaniu tłustych pozostałości na płytkach. Zwykły płyn do mycia naczyń jest tu wystarczający. Jeśli nie ma pod ręką płynu do mycia naczyń, skuteczne związki powierzchniowo czynne można również znaleźć w szamponie do włosów lub żelu pod prysznic. Wystarczy dodać odrobinę środka zawierającego związki powierzchniowo czynne do letniej wody i dokładnie wyczyść płytki. Następnie trzeba spłukać płytki czystą wodą. Po wyczyszczeniu płytki należy wytrzeć, aby nie powstały nowe plamy z kamienia.
Jak wyczyścić brodzik?
Wannę i brodzik również można łatwo wyczyścić za pomocą domowego środka do czyszczenia łazienki. Wiele wrażliwych materiałów może nawet zostać uszkodzonych przez agresywne chemiczne środki czyszczące lub środki do szorowania. Brud i resztki mydła w brodziku można usunąć delikatniej za pomocą łagodnego uniwersalnego środka czyszczącego, płynu do mycia naczyń lub szarego mydła.
Kwasy domowe rozcieńczone wodą, takie jak esencja octowa lub kwas cytrynowy, to ekologiczne środki czyszczące, które pomogą skutecznie usunąć plamy z kamienia.
Aby sporządzić domowy środek do czyszczenia łazienki, wystarczy wlać ocet, rozcieńczoną esencję octową lub kwas cytrynowy na gąbkę i delikatnie pocierać plamy. W przypadku uporczywego kamienia pomaga pozostawienie esencji octowej na kilka minut do zadziałania. Następnie należy spłukać ją wodą.
Uwaga: Nie używać środków do szorowania ani metalowych czyścików, aby uniknąć zarysowania materiału. Gdy brodzik prysznicowy będzie chropowaty, brud i kamień będą przywierać jeszcze łatwiej i będą bardziej uporczywe.
Podczas czyszczenia brodzika należy również wyczyścić odpływ. To także jest możliwe bez użycia środków chemicznych:
Wystarczy wsypać do odpływu trzy łyżki stołowe proszku do pieczenia i wlać około pół filiżanki octu lub rozcieńczonej esencji octowej. Gdy oba składniki połączą się w odpływie, wejdą ze sobą w reakcję – powstaną bąbelki i będzie słychać syczenie. Należy pozostawić ocet i sodę oczyszczoną na kilka minut, a następnie spłukać gorącą wodą.
W razie potrzeby proces można powtórzyć.
Metoda zapobiegania nieprzyjemnemu zabrudzeniu brodzika i zatkaniu odpływu:
Po kąpieli pod prysznicem należy ściągnąć krople wody i wytrzeć prysznic ręcznikiem. Zapobiegnie to osadzaniu się kamienia. Najlepiej zabezpieczyć odpływ małym sitkiem. W tym miejscu zbierają się w szczególności włosy, które mogą szybko stać się przyczyną zatoru.
Jak zrobić domowy środek do czyszczenia łazienki?
Zasadniczo esencja octowa, kwas cytrynowy, proszek do pieczenia i szare mydło w zupełności wystarczą do ekologicznego sprzątania w gospodarstwie domowym. Są one zazwyczaj znacznie tańsze i bardziej ekonomiczne w użyciu niż specjalistyczne chemiczne środki czyszczące. Z tych domowych produktów można samodzielnie przygotować delikatny, ale skuteczny uniwersalny środek czyszczący o przyjemnym zapachu. Idealnie nadają się do tego na przykład proszek do pieczenia, szare mydło i kwas cytrynowy.
Aby nadać domowemu środkowi do czyszczenia łazienki świeży zapach, można dodać do niego kilka kropel olejku eterycznego – na przykład olejku pomarańczowego, cytrynowego lub świeżego olejku miętowego.
Oto instrukcja wykonania domowego środka do czyszczenia łazienki:
Niewielką ilość szarego mydła – około jednej pełnej łyżeczki – rozetrzeć w misce z około 250 ml ciepłej wody.
Dokładnie wymieszać trzepaczką lub widelcem.
Gdy mieszanina trochę ostygnie, dodać łyżeczkę proszku do pieczenia i kilka kropel soku z cytryny lub kwasu cytrynowego.
Wszystko porządnie wymieszać, poczekać, aż ostygnie i przelać mieszaninę do pustej butelki z rozpylaczem.
Informacja
Ten domowy środek do czyszczenia łazienki można także stosować jako uniwersalny preparat do ekologicznego sprzątania – sprawdzi się na przykład do mycia płytek, luster lub umywalek.
Nawiasem mówiąc, sprzątając łazienkę, nie zawsze trzeba kupować ściereczki do czyszczenia! Niepotrzebne ubrania bawełniane, na przykład koszulki lub bluzy, często nadają się do tego celu. Wystarczy pociąć je na mniejsze kawałki i używać ich jako ściereczek do czyszczenia. Pozwala to dokładnie wyczyścić łazienkę i jednocześnie chronić środowisko.