
Jak usunąć kamień z toalety?
Regularne odkamienianie toalety jest ważne dla zapewnienia jej higieny i funkcjonalności. Nieestetyczne osady zbierają się w muszli klozetowej, pod krawędzią toalety i w spłuczce.
Kamień w toalecie składa się częściowo z kamienia zawartego w wodzie wodociągowej. Dodatkowy element to żółtawobrązowe osady z moczu: powstają one w wyniku reakcji chemicznej, gdy mocz i wapń wchodzą ze sobą w kontakt. Im dłużej osad z kamienia i moczu pozostaje w toalecie, tym grubsza staje się jego warstwa.
Treść
W skrócie
Im częściej usuwasz kamień w toalecie, tym mniej wysiłku to wymaga
Chemiczne, potencjalnie szkodliwe dla środowiska, środki czyszczące do usuwania kamienia z toalety można zastąpić niektórymi domowymi środkami
Do odkamieniania spłuczki można użyć tych samych domowych środków
Jak usunąć kamień z toalety bez środków chemicznych?
Dobra wiadomość: im częściej usuwasz kamień w toalecie, tym mniej wysiłku to wymaga.
Aby dokładnie usunąć osady z moczu z toalety, nie są potrzebne żadne komercyjne środki chemiczne. Chociaż wiele z tych produktów czyści bardzo skutecznie, są bardzo agresywne i potencjalnie szkodliwe dla środowiska. W gospodarstwie domowym można znaleźć różne środki, które nadają się również do usuwania kamienia z toalety. Działają z korzyścią dla portfela i środowiska.
Procedura odkamieniania toalety jest zasadniczo zawsze taka sama: domowe środki należy nałożyć na osady i odczekać pewien czas, aby zadziałały. Dlatego najlepiej jest czyścić toaletę wieczorem, pozostawić domowy środek na noc i spłukać go rano. W razie potrzeby wyczyścić szczotką, aby usunąć wszelkie pozostałości.
Aby rozpuścić osady z moczu i kamienia na dnie muszli klozetowej, należy wlać domowy środek do muszli. Istnieje również sposób
na usunięcie osadu z kamienia spod krawędzi muszli klozetowej:
Najlepsze domowe sposoby na kamień w toalecie
W gospodarstwie domowym można znaleźć wiele odpowiednich produktów do usuwania kamienia z toalety. Szczególnie kwasy doskonale nadają się do czyszczenia toalet i usuwania kamienia. Reagują one chemicznie z węglanem wapnia w osadach wapiennych i ułatwiają ich rozpuszczanie. Do czyszczenia toalety można używać różnych kwasów, które pokrótce przedstawimy poniżej.



Kwas solny
30-procentowy kwas solny ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym: usuwa rdzę z wanny, plamy jodu z tekstyliów i można go również używać do usuwania nieestetycznych osadów z czajników lub wazonów na kwiaty.
Kwas solny doskonale nadaje się do usuwania kamienia z toalety i może być także stosowany do usuwania uporczywych osadów. Ale uwaga: kwas solny jest silnie żrący, więc podczas jego stosowania należy zadbać okulary ochronne i rękawice. Do usunięcia kamienia w toalecie wystarcza jedna łyżka stołowa kwasu solnego. W kontakcie z wodą powstaje kwas węglowy i silna piana. Uwaga: nie należy dopuszczać do kontaktu kwasu solnego z metalem, ponieważ może to spowodować powstanie wodoru gazowego.
Ocet
Ocet jest również niezwykle uniwersalny – może być używany do czyszczenia fug, usuwania smug z okien i kamienia z baterii. Ocet to 5-procentowy roztwór kwasu octowego, natomiast esencja octowa to roztwór 25-procentowy. Esencja octowa jest zatem lepszym środkiem w przypadku silnych osadów z kamienia w toalecie, należy ją jednak zawsze rozcieńczać wodą. Podczas czyszczenia octem również należy nosić rękawiczki, aby chronić skórę przed kontaktem z kwasem.
Cola
Specjalna wskazówka: cola zawiera kwas fosforowy, który może być również stosowany do usuwania osadów wapiennych i osadów z moczu. Wystarczy wlać zawartość litrowej butelki do muszli klozetowej i pozostawić płyn na kilka godzin, żeby rozpuścił osady. Aby wzmocnić efekt, można zmieszać colę z proszkiem do pieczenia i nałożyć bezpośrednio na zabrudzone miejsca.
Kwas cytrynowy
Kwas cytrynowy jest szczególnie popularnym środkiem do czyszczenia toalet. Powód: ma przyjemnie świeży i mniej ostry zapach w porównaniu z octem. Jak usunąć kamień z toalety za jego pomocą? Należy wymieszać dwie do trzech łyżek stołowych kwasu cytrynowego w postaci proszku z jednym litrem wody. Ważne, żeby najpierw wlać wodę do wiadra, a dopiero później dodać kwas cytrynowy, aby uniknąć rozprysków.
Kwas mrówkowy
Jeśli masz w domu kwas mrówkowy, możesz go również użyć do usuwania kamienia z toalety. Dostępne na rynku produkty zawierają zazwyczaj 75% kwasu mrówkowego. Aby bezpiecznie z nich korzystać, należy rozcieńczyć kwas do około pięciu do dziesięciu procent.
Proszek do pieczenia
Niemal w każdym domu znajdzie się opakowanie proszku do pieczenia, który nadaje ciastom cudowną puszystość. Proszek do pieczenia zazwyczaj składa się z wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej), środka przeciwzbrylającego i regulatora kwasowości, takiego jak kwas winowy. W kontakcie z wodą zachodzi reakcja chemiczna między sodą oczyszczoną i kwasem, uwalniając dwutlenek węgla. Dlatego aby pozbyć się kamienia z toalety, wystarczy posypać proszkiem zanieczyszczone miejsca i pozostawić produkt, żeby zadziałał.
Soda oczyszczona
Czysta soda oczyszczona jest również skutecznym środkiem do usuwania kamienia – nie tylko w toalecie. Jest ona jednak szczególnie skuteczna w połączeniu z octem. Należy wlać jedną lub dwie filiżanki octu do muszli klozetowej, a następnie posypać go kilkoma łyżkami stołowymi sody oczyszczonej. Następnie rozprowadzić wszystko szczotką, aby działanie było równomierne.
Im częściej czyścisz toaletę, tym mniej kamienia się na niej osadza. Jednak w przypadku twardej wody z kranu plamy z kamienia w toalecie tworzą się dość szybko. Rozwiązaniem może być system odkamieniania lub wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalety, ale jest to stosunkowo drogie w realizacji.

Jak odkamienić spłuczkę w toalecie?
Osad z kamienia na desce klozetowej da się szybko zauważyć. Sprawa ma się inaczej ze spłuczką, o której często zapominamy podczas czyszczenia. Może to mieć swoje konsekwencje. A to dlatego, że kamień gromadzi się również w spłuczce, co może pogorszyć spłukiwanie. Dokładne czyszczenie spłuczki należy wykonać najpóźniej wtedy, gdy woda zaczyna wyciekać ze spłuczki do muszli klozetowej.
Do tego celu można użyć tych samych domowych środków, co w przypadku kamienia na muszli klozetowej. Należy otworzyć pokrywę spłuczki, wlać odkamieniacz i pozostawić. Po upływie odpowiedniego czasu należy spłukać toaletę kilka razy, założyć pokrywę spłuczki i gotowe!