Villeroy & Boch
WielkanocWyprzedaż
Wyszukaj
Dla profesjonalistówSalony i sprzedawcy
Bateria prysznicowa Infinity Showers w łazience z czarnymi ścianami i drewnianą podłogą.

Mycie prysznica. Czym myć kabinę prysznicową?

Czas czytania: 10 minut | Artykuł z 5.6.2024
Udostępnij

Nie trzeba wiele, aby utrzymać prysznic w higienicznej czystości, bez pleśni, plam z kamienia i innych zanieczyszczeń. Stary kamień na kabinie prysznicowej również z łatwością usuniesz. Wystarczy kilka środków czyszczących i odrobina cierpliwości, aby płytki, szyba prysznicowa, fugi i wszystkie inne powierzchnie w łazience znów nabrały blasku. Czym myć kabinę prysznicową?

Nowoczesny prysznic bezprogowy z czarną podłogą, szarymi kafelkami na ścianach, szklaną ścianką działową i drewnianą belką. W rogu znajduje się drewniany stołek z koszem ręczników i mydłem.

Mycie prysznica bez wysiłku. Czym myć kabinę prysznicową?

U wyspecjalizowanych sprzedawców detalicznych dostępnych jest wiele środków czyszczących, które często reklamowane są jako przeznaczone do określonych zastosowań. Jeśli jednak zawierają żrące chemikalia lub materiały ścierne, produkty te mogą uszkadzać wrażliwe powierzchnie już od pierwszego zastosowania. Szczególnie są narażone na to fugi. Szyba prysznicowa, inne powierzchnie i materiały również mogą chropowacieć i wyglądać coraz bardziej nieestetycznie z powodu zbyt intensywnego czyszczenia, niewłaściwego środka czyszczącego lub kombinacji obu tych czynników. Czym myć kabinę prysznicową? Do czyszczenia prysznica zwykle wystarczy środek do czyszczenia szklanych drzwi kabiny prysznicowej, łagodny uniwersalny środek czyszczący, delikatne mydło, a także ocet lub kwasek cytrynowy do usuwania plam z kamienia. Nawet stary kamień na kabinie prysznicowej da się usunąć!

Czyszczenie prysznica bez żadnego wysiłku

Do czyszczenia prysznica najlepiej używać jest miękkiej ściereczki z mikrofibry. Zdecydowanie należy unikać szorstkiej gąbki i nie używać jej do czyszczenia gładkich i delikatnych powierzchni, gdyż może porysować delikatną powierzchnię. Nie tylko sprawia to, że powierzchnie wyglądają nieestetycznie, ale także utrudnia dalsze czyszczenie, a tego chcemy uniknąć.

W przypadku szczególnie uporczywych plam z kamienia ocet należy pozostawić przynajmniej na godzinę. Trudno dostępne miejsca, takie jak krany, łatwiej oczyścić, wlewając ocet do butelki z rozpylaczem i delikatnie je spryskując. Na szczęście zapach octu znika bardzo szybko po opłukaniu, a ocet, dzięki działaniu dezynfekującemu, usuwa inne zapachy. Pleśni, która znakomicie rozwija się w wilgotnym otoczeniu, można skutecznie zapobiec za pomocą tego środka - octu!

Lekkie zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą wilgotnej szmatki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.
Nie jest to jednak wystarczające w przypadku bardziej uporczywych plam z kamienia. Stary kamień na kabinie prysznicowej często daje się we znaki! Najlepszym sposobem na usunięcie plam z kamienia jest zwykły ocet stołowy czy też ocet rozcieńczony wodą w stosunku 1:5, powinno to w zupełności wystarczyć!

Kwas octowy należy nanieść na zwapniałe powierzchnie przy pomocy szmatki czy też gąbki i pozostawić ocet na kilka minut. Następnie należy spłukać jego pozostałości czystą wodą.

Przydatne informacje

Zabrudzenia i osady na prysznicu są zwykle wynikiem twardej, czyli wapiennej wody z kranu. Kamień osadza się na powierzchniach i fugach po każdym prysznicu, na przykład w postaci plam z wody.

Jak często czyścić prysznic?

Dokładne czyszczenie płytek, kranów i fug jest zalecane przynajmniej raz w miesiącu lub jeszcze częściej, w zależności od intensywności ich użytkowania. Istnieje również kilka sprawdzonych sposobów, aby nie dopuścić do powstawania plam:

Unikanie plam z wody na baterii prysznicowej

Za każdym razem, gdy bierzemy prysznic, woda osiada również na baterii prysznicowej.
Aby uniknąć plam z wody, baterię należy wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry, najlepiej po każdym użyciu. Jeśli plamy z wody są widoczne, łatwo można je usunąć za pomocą niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń oraz wilgotnej ściereczki.

Unikanie plam z wody na szkle i kafelkach

Ścianki prysznicowe wykonane ze szkła lub pleksiglasu są szczególnie podatne na plamy z kamienia, dlatego po każdym prysznicu należy je osuszyć ściągaczką z gumową krawędzią. Wystarczy przesuwać ściągaczkę poziomo od jednej krawędzi do drugiej, stosując niewielki nacisk, tak aby uniknąć smug i plam z kamienia. Stary kamień na kabinie prysznicowej nie musi być wcale straszny!

Nowoczesny prysznic wyposażony w kwadratową głowicę prysznicową i słuchawkę prysznicową na tle ściany z białymi płytkami typu metro, z oknem i naturalnym światłem z boku oraz marmurowym akcentem z przyborami prysznicowymi.
Bateria prysznicowa podtynkowa Subway 3.0 w prysznicu z zielonymi ścianami i białymi płytkami ściennymi

Również płytki można szybko osuszyć za pomocą ściągaczki. Dodatkowo przyda się chłonna szmatka, tak aby bezpośrednio je wytrzeć i finalnie osuszyć.

Pleśń pod prysznicem - co zrobić?

Grzyby pleśniowe rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Dlatego nie należy czekać, aż pojawią się widoczne oznaki pleśni - należy jej skutecznie zapobiegać!

Najważniejsze jest regularne i dokładne wietrzenie pomieszczenia oraz usunięcie wilgoci z pomieszczenia zaraz po wzięciu prysznica, na przykład poprzez włączenie ogrzewania lub też pozostawienie go włączonego na dłużej.

Nowoczesna łazienka z umywalką ścienną i szafką, wiszącą miską WC i prysznicem. Po lewej stronie znajduje się okrągły wieszak w na ręcznik z zielonym ręcznikiem, a po prawej półka z przyborami toaletowymi i roślinami.

Jeśli jednak na fugach, suficie czy też w innych miejscach pod prysznicem pojawiły się już czarne plamy, należy zadziałać szybko i zdecydowanie. Istnieją sprawdzone domowe środki, których można użyć, jeśli chcemy usunąć pleśń:

Wysokoprocentowy alkohol (o zawartości alkoholu co najmniej 70%, na przykład spirytus) lub roztwór wody zmieszany z octem. Oba mają działanie dezynfekujące i zabijają zarodniki pleśni. Alternatywnie można również użyć środków do usuwania pleśni, dostępnych w drogerii czy też w sklepie dla majsterkowiczów. Należy jednak upewnić się, że w pomieszczeniu jest dobra wentylacja, ponieważ wiele z tych produktów zawiera związki chloru. Ponadto nie wolno łączyć środków czyszczących zawierających chlor i kwas - powstają wtedy toksyczne gazy chlorowe!

Pleśń należy dokładnie przetrzeć szmatką nasączoną alkoholem czy też octem, do momentu aż całkowicie usuniemy czarne ślady czy też tłuste osady. Uporczywe zabrudzenia można usunąć niewielką ilością mleczka do szorowania zmieszanego z octem czy też alkoholem, tak aby uzyskać jeszcze lepszy efekt dezynfekujący.

Brodzik Subway Infinity z uchwytami i siedziskiem prysznicowym dla ułatwienia korzystania. Okładzina ścienna składa się z sześciokątnych płytek w kolorze pomarańczowym.

Usuwanie spleśniałych fug

Pleśń może również osadzać się w fugach, przez co nie jest to problem jedynie natury estetycznej! Jeśli pleśni nie da się usunąć mechanicznie i wrosła już zbyt głęboko w fugę, jedynym rozwiązaniem jest odświeżenie fug czy też ich całkowita wymiana. Pęknięcia lub dziury w fugach mineralnych, takich jak zaprawa czy fugi cementowe, można w wielu przypadkach na nowo zregenerować i odświeżyć. Z kolei czarne, pęknięte lub przeciekające fugi silikonowe należy zdecydowanie wymienić - nie można ich już odświeżyć.

Przed czyszczeniem i dezynfekcją powierzchni należy usunąć stare fugi. Następnie można już nałożyć nowe fugi silikonowe. Jeśli zostaną one prawidłowo założone, zapewnią, że żadna nowa pleśń nie osadzi się ani nie zagości w Twojej łazience w najbliższym czasie.

Najważniejsze kategorie produktów

  • Sztućce stołowe
  • Karafki
  • Umywalki ścienne
  • Miski WC bezrantowe

Poznaj nasz profesjonalny portal dla wyspecjalizowanych partnerów

Dla profesjonalistów

Śledź nas w mediach społecznościowy

Zmiana ustawień


© Villeroy & Boch Group 2025

  • Ochrona Danych
  • Cookie Policy
  • OWS
  • Stopka redakcyjna
  • Opinie klientów