
Sprzątanie łazienki
Nieskazitelne powierzchnie, lśniące płytki i przyjemnie świeże powietrze – czysta łazienka sprzyja dobremu samopoczuciu. Regularne sprzątanie łazienki jest ważne nie tylko ze względu na osobiste odczucia i schludny wygląd. Prawidłowe czyszczenie łazienki ma również zasadnicze znaczenie dla higieny.
Lecz bez obaw – nie potrzeba wiele czasu, aby łazienka lśniła czystością. Dzięki tym wskazówkom szybko, skutecznie i łatwo wyczyścisz swoją łazienkę.
Sprzątanie łazienki krok po kroku
Jak szybko posprzątać łazienkę, tak aby w mgnieniu oka lśniła czystością? Nie trzeba spędzać godzin na sprzątaniu łazienki, aby zapewnić nieskazitelną czystość. Jeśli sprzątasz łazienkę w regularnych odstępach czasu i w zorganizowany sposób, zajmie Ci to tylko 15 minut.
Aby prawidłowo posprzątać łazienkę, wystarczy wykonać sześć poniższych kroków:
...
Lista środków czystości
Aby skutecznie i szybko posprzątać łazienkę, należy się dobrze przygotować i zadbać o odpowiednie przybory i środki czystości. Warto zaopatrzyć się w szafkę na przybory do sprzątania lub dobrze wyposażony pojemnik, w którym wszystko ma swoje stałe miejsce.
Niezbędne są następujące środki czystości:
miękkie ściereczki z mikrofibry, gąbki, szczotka, szczotka do fug, szczotka do WC, szczotka do krawędzi miski WC, środek do czyszczenia WC, łagodny uniwersalny środek czyszczący, płyn do mycia szyb, esencja octowa, kwas cytrynowy, soda oczyszczona, środek dezynfekujący, ściągaczka do wody, ręczniki papierowe
7 częstych błędów przy sprzątaniu łazienki
Diabeł często tkwi w szczegółach, również w kwestii sprzątania łazienki. Powszechnych jest siedem następujących błędów, których należy unikać:
Nieprzestrzeganie czasu działania
Wiele środków czystości jest aktywnych powierzchniowo, jeśli pozwolimy im działać wystarczająco długo. Oszczędza to trudu związanego z szorowaniem i chroni powierzchnie. W szczególności łagodne, przyjazne dla środowiska domowe środki czystości potrzebują nieco więcej czasu, aby zacząć działać. Najlepiej zostawić je na kilka godzin lub nawet całą noc.
Nieprawidłowe wycieranie
Stosowanie niewłaściwej techniki wycierania powierzchni spowoduje jedynie rozprzestrzenianie się brudu. Nigdy nie należy wycierać przedmiotów kolistymi ruchami, lecz w kształcie litery S. Zapobiegnie to przenoszeniu brudu z obszarów, które nie zostały jeszcze wyczyszczone, w miejsca, które są już czyste.
Zapominanie o klamkach i włącznikach światła
Podczas sprzątania łazienki większość osób zapomina o miejscach, które są najczęściej dotykane palcami: klamkach, włącznikach światła czy spłuczce toalety. To właśnie tam zarazki gromadzą się szczególnie szybko.
Pomijanie tylnej i zewnętrznej strony toalety
Rozpryski moczu mogą rozprzestrzeniać bakterie na całej toalecie. Dlatego należy dokładnie czyścić i dezynfekować również tylną i zewnętrzną stronę muszli klozetowej.
Brak higieny w pojemniku na przybory do czyszczenia
Należy regularnie płukać, dezynfekować i w razie potrzeby wymieniać wiadra, ścierki i gąbki używane do sprzątania łazienki. Ściereczki i gąbki używane do czyszczenia toalet i podłóg nie mogą być używane w innych miejscach.
Zostawianie otwartej pokrywy toalety
Pozostawianie otwartej pokrywy toalety jest nie tylko nieeleganckie, ale także niehigieniczne. Bakterie z muszli klozetowej mogą łatwiej rozprzestrzeniać się w łazience.
Zapominanie o tekstyliach
Jeśli w łazience używane są tekstylia, takie jak maty łazienkowe lub zasłony prysznicowe, należy je regularnie prać w temperaturze 60 stopni.