Villeroy & Boch
Boże NarodzenieSale
Wyszukaj
Sklepy profesjonalneSalony i sprzedawcy
xyz

Usuwanie osadu z moczu

Czas czytania: 9 minut | Artykuł z 6.6.2024
Udostępnij

Czysta toaleta to kluczowy element atrakcyjnej łazienki. Osad z moczu, zwany kamieniem moczowym, to nie tylko problem natury estetycznej, ale także wylęgarnia bakterii, które mogą się w nim osadzać i swobodnie namnażać.

Podpowiemy Ci jak usunąć kamień z toalety oraz jak skutecznie mu zapobiegać. Usuwanie kamienia i czyszczenie toalety może być dziecinnie proste.

Kamień moczowy i kamień: jak powstają osady?

Żółto-brązowe plamy w muszli toaletowej, na krawędzi spłuczki oraz w zakamarkach toalety to objawy kamienia moczowego, który może być nieprzyjemnym i uporczywym problemem. Czyszczenie toalety z kamienia może stać się wtedy koszmarem. Ale czym właściwie jest kamień moczowy? Kamień moczowy to związek mineralny, który powstaje w wyniku reakcji chemicznych – wapń zawarty w wodzie w toalecie reaguje z substancjami obecnymi w moczu. Wysoka wartość pH sprawia, że kamień moczowy jest równie twardy jak kamień mineralny. A usuwanie kamienia nie jest wcale takie łatwe.

Wysoka wartość pH jest spowodowana przez bakterie, które rozkładają mocznik zawarty w moczu. W niektórych toaletach kamień moczowy tworzy się znacznie szybciej niż w innych, co jest efektem wysokiej zawartości wapnia w lokalnej wodzie. Kamień powstaje, gdy woda deszczowa przenika przez różne warstwy skał wapiennych w ziemi. W trakcie tego procesu woda wchłania wapń i magazynuje go, jeszcze zanim dotrze do wód gruntowych. 

Zasadniczo sam kamień w wodzie nie stanowi problemu, ale może powodować irytujące osady wapienne, także w ekspresie do kawy czy pralce. Rodzaj osadów z kamienia zależy również od twardości wody - zawartość kamienia w wodzie z kranu może się znacznie różnić w zależności od regionu, w którym się znajdujemy. Wynika to z różnych warunków glebowych.

Jednak regularne czyszczenie toalety i usuwanie kamienia może skutecznie wyeliminować osad z kamienia.

Jak usunąć kamień z toalety?

Im dłużej kamień moczowy osadza się w toalecie, tym trudniej jest go usunąć. Z czasem kamień moczowy tworzy kilka warstw, co utrudnia jego usunięcie. W starych domach często można znaleźć rozległe osady kamienia moczowego, które wymagają natychmiastowego usunięcia.

Do usunięcia uporczywego kamienia moczowego potrzebne są przede wszystkim środki czyszczące o kwaśnym pH. Środek musi pozostać na powierzchni toalety wystarczająco długo, aby prawidłowo zadziałać. Możesz na przykład nasączyć rolkę papieru kuchennego lub papier toaletowy środkiem do usuwania kamienia moczowego, a następnie umieścić ją na obszarach dotkniętych kamieniem moczowym i pozostawić na noc. Następnego dnia spłucz toaletę wodą i dokładnie wyczyść ją szczotką.
W razie potrzeby możesz powtórzyć tę procedurę tyle razy, ile będzie to konieczne, tak aby całkowicie usunąć kamień moczowy.

Domowy środek na kamień moczowy

Na rynku dostępne są specjalne środki do usuwania kamienia moczowego, ale również domowe metody mogą być bardzo skuteczne. W porównaniu do chemicznych środków czyszczących, są one korzystniejsze dla zdrowia i środowiska. Co więcej, większość z tych środków masz pod ręką w swoim domu.

Ochrona przed kamieniem

Jeśli masz możliwość skorzystania z wody deszczowej, znanej również jako deszczówka, możesz zrezygnować ze spłukiwania toalety wodą z kranu. Ponieważ woda deszczowa nie zawiera kamienia, kamień moczowy nie ma możliwości tworzenia się w toalecie. Podobnie, kamień moczowy nie powstanie, jeśli toaleta jest regularnie czyszczona, a osady wapienne na bieżąco usuwane.

Więcej informacji o toaletach Villeroy & Boch

Najważniejsze kategorie produktów

  • Sztućce stołowe
  • Karafki
  • Umywalki ścienne
  • Miski WC bezrantowe

Poznaj nasz profesjonalny portal dla wyspecjalizowanych partnerów

Do Professional Portal

Śledź nas w mediach społecznościowy

Zmiana ustawień


© Villeroy & Boch Group 2024

  • Ochrona Danych
  • Cookie Policy
  • OWS
  • Stopka redakcyjna
  • Opinie klientów