Prawidłowa wentylacja w łazience – jak pozbyć się wilgoci
W łazience zbiera się więcej wilgoci niż w innych pomieszczeniach, ponieważ podczas kąpieli pod prysznicem lub w wannie gromadzi się para wodna. Aby utrzymać właściwy, korzystny poziom wilgoci i zapobiec grzybowi w łazience, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki.
Treść
Przegląd
Wietrz łazienkę kilka razy dziennie o różnych porach dnia
Aby zadbać o zdrowy klimat w łazience, warto pamiętać o roślinach
Kontroluj wilgotność, aby zapobiec powstawaniu grzyba w łazience
W łazienkach bez okien używaj osuszaczy powietrza i instalacji wentylacyjnych
Dlaczego łazienkę należy regularnie wietrzyć?
Regularne kąpiele pod prysznicem i w wannie powodują powstawanie dużej ilości pary wodnej w łazience, a tym samym wysoki poziom wilgotności. Wilgoć osadza się na podłodze, ścianach i oknach. Jeśli poziom wilgotności pozostaje wysoki i gromadzą się skropliny, tworzy idealną pożywkę dla zarodników pleśni. Grzyb w łazience jest nie tylko nieestetyczny, ale także szkodliwy dla zdrowia. W takim razie jak pozbyć się wilgoci? Odpowiednio wcześnie należy podjąć środki zapobiegawcze, aby skutecznie zapobiec rozwojowi pleśni. Prawidłowe wietrzenie łazienki kilka razy dziennie i zmniejszanie w ten sposób wilgotności sprawi, że grzyb w łazience nie będzie miał szansy się rozprzestrzenić. Zalecamy wietrzenie łazienki bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, aby wilgoć została natychmiast usunięta.
Wskazówka
Zastanawiasz się, jak poprzez odpowiednią wentylację w łazience bez okna zapobiegać powstawaniu pleśni? Dobrym pomysłem jest wstawienie osuszacza powietrza do pomieszczenia lub zainstalowanie wentylatora w łazience. Opcjonalnie, jeśli łazienka jest dogodnie położona, można otworzyć okna w sąsiednich pomieszczeniach, aby stworzyć przeciąg przy otwartych drzwiach łazienki.
Zapobieganie grzybowi w łazience
Aby zapobiec powstawaniu pleśni w łazience, należy zapewnić regularną i prawidłową wentylację łazienki. Zawsze należy kontrolować poziom wilgoci – powinien wynosić od 50 do maksymalnie 70 procent. Najlepiej kupić higrometr, który pomoże dokładnie określić, jaka wilgoć panuje w pomieszczeniu.
Należy także unikać popełniania pewnych błędów podczas wietrzenia, które mogą dodatkowo zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Należy powstrzymać się od otwierania najpierw drzwi, a następnie okien. Powoduje to rozprowadzenie i tak już dużej ilości wilgoci we wszystkich zakamarkach pomieszczenia i sprzyja rozwojowi grzyba w łazience. Ryzyko rozwoju pleśni wzrasta również w przypadku, gdy zapomnimy o wietrzeniu łazienki po wzięciu prysznica lub nastąpi ono z opóźnieniem. W takim przypadku powstałe skropliny osadzą się na wszystkich meblach, płytkach oraz ścianach i będą wysychać bardzo powoli. Powstawaniu grzyba w łazience można zapobiec jedynie poprzez szybkie wytarcie łazienki do sucha, a następnie dokładne jej przewietrzenie.
Korzyści dla zdrowia
Odpowiednia wentylacja w łazience i innych pomieszczeniach jest korzystna dla zdrowia z kilku powodów. Z jednej strony zdrowy klimat w mieszkaniu zapobiega powstawaniu pleśni, a tym samym sprzyja profilaktyce zdrowotnej. Z drugiej, regularna wentylacja jest również skuteczna w walce z patogenami, które mogą rozprzestrzeniać się w pomieszczeniach. Wentylacja łazienki znacznie rozcieńcza stężenie zarazków chorobotwórczych w powietrzu, minimalizując ryzyko infekcji w przypadku choroby.
Ponadto niewłaściwy klimat w pomieszczeniach prowadzi do zmęczenia, znużenia i bólów głowy u niektórych osób. Alergicy i astmatycy muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ w przypadku braku wentylacji mogą doświadczyć trudności z oddychaniem. Regularna wentylacja łazienki i innych pomieszczeń przyczynia się zatem do zdrowia górnych dróg oddechowych, zwłaszcza gdy powietrze jest suche od ogrzewania w zimie.
Konserwacja budynku
Prawidłowa wentylacja łazienki w znacznym stopniu przyczynia się również do lepszej ochrony stanu technicznego pomieszczeń. Wynika to z faktu, że oprócz wszelkich patogenów w powietrzu w zawilgoconym pomieszczeniu gromadzą się również szkodliwe substancje. Kleje i lakiery, a także tekstylia, środki czyszczące i inne rozpuszczalniki powodują gromadzenie się związków chemicznych w powietrzu. Drobny pył i spaliny należą również do zanieczyszczeń powietrza niewidocznych dla ludzi, które w wysokich stężeniach mogą mieć negatywny wpływ na klimat pomieszczenia i strukturę budynku. Prawidłowa wentylacja w łazience zapobiega rozwojowi pleśni, minimalizuje ilość toksyn w powietrzu we wnętrzach, a tym samym przyczynia się do zachowania dobrego stanu budynku.
Osoby wynajmujące mieszkanie są prawnie zobowiązane do właściwej wentylacji łazienki i innych pomieszczeń, aby zapobiegać powstawaniu pleśni oraz utrzymać nienaruszony stan pomieszczeń mieszkalnych dzięki wentylacji.
Prawidłowa wentylacja w łazience: krok po kroku
Szacuje się, że w kilkuosobowym gospodarstwie domowym każdego dnia skrapla się ponad dziesięć litrów pary wodnej. Tym ważniejsza jest prawidłowa wentylacja łazienki o każdej porze roku, zimą i latem. Nasz przewodnik krok po kroku pokazuje, jak pozbyć się wilgoci z pomieszczeń i prawidłowo je wentylować.
Wentylacja uderzeniowa: czym jest i jak to zrobić?
Sprawdzoną metodą wietrzenia łazienki po kąpieli pod prysznicem jest tzw. wentylacja uderzeniowa. Metoda ta zapewnia skuteczną i energooszczędną wymianę powietrza w bardzo krótkim czasie.
Sposób postępowania: Otwórz całkowicie okno w łazience na 10 do 15 minut, w zależności od wielkości pomieszczenia, natomiast drzwi do łazienki pozostaw zamknięte. Wentylacja uderzeniowa pozwoli wydostać się na zewnątrz dużej części wilgoci. Następnie możesz otworzyć drzwi do łazienki i inne okna w domu, aby dzięki dodatkowej wentylacji krzyżowej zapewnić przeciąg. Po około pięciu do dziesięciu minutach należy zamknąć wszystkie okna.
Wskazówka
Aby uzyskać optymalną cyrkulację powietrza w łazience, nie należy uchylać okien. Uchylone okna powodują szybkie schłodzenie pomieszczenia, a w najgorszym przypadku gromadzą wodę, co zwiększa ryzyko powstawania grzyba w łazience. Podczas wietrzenia pomieszczenia lepiej jest całkowicie otworzyć okno, aby umożliwić szybką wymianę powietrza.
Najlepsze pory dnia na wietrzenie
Najlepsze pory dnia na wietrzenie łazienki zależą w dużej mierze od warunków sezonowych. Wiosną i jesienią można wietrzyć o dowolnej porze dnia. Latem, gdy temperatury są wysokie, najlepiej wietrzyć wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Zasadniczo warto zapamiętać, że podczas prawidłowego wietrzenia temperatura zewnętrzna powinna być niższa niż temperatura w pomieszczeniu. Należy dopilnować, żeby wietrzyć łazienkę co najmniej dwa-trzy razy dziennie, najlepiej o różnych porach dnia.
Cierpisz na alergię? W takim razie należy zwracać uwagę na pylenie i wietrzyć rano, jeśli mieszkasz w mieście i wieczorem, jeśli mieszkasz na wsi. W tych porach dnia stężenie pyłków jest najniższe. Jeśli konieczna jest wentylacja łazienki poza tymi porami, w ciągu dnia możesz skutecznie chronić się przed pyłkami za pomocą wbudowanego filtra przeciwpyłkowego.
Prawidłowa wentylacja łazienki latem i zimą
Latem i zimą różnica między temperaturą zewnętrzną a temperaturą w pomieszczeniu jest odmienna, dlatego wentylacja łazienki powinna być inna w tych porach roku:
Prawidłowa wentylacja łazienki zimą oznacza otwieranie okna w łazience na maksymalnie dziesięć minut, aby przewietrzyć pomieszczenie. W tym czasie należy wyłączyć ogrzewanie, aby oszczędzać energię. Zalecamy również wietrzenie krzyżowe zimą przy otwartych na oścież oknach, aby szybko wymienić wilgotne powietrze wewnątrz na suche z zewnątrz.
Latem można wietrzyć łazienkę częściej i dłużej ze względu na wyższe temperatury. Najlepiej otwierać okna w łazience wcześnie rano przed wschodem słońca i w nocy po zachodzie słońca na maksymalnie 20 minut. Po wzięciu prysznica prawidłowa wentylacja łazienki w lecie polega na zamknięciu drzwi łazienki i umożliwieniu wydostania się w pierwszej kolejności największej ilości pary wodnej. Pozostałe okna i drzwi należy otworzyć w celu wentylacji krzyżowej dopiero wtedy, gdy na lustrze i oknie nie będzie już widać pary wodnej.
Dodatkowe środki dla zapewnienia świeżego powietrza w łazience
Możesz przyczynić się do zapewnienia zdrowego klimatu w wilgotnych pomieszczeniach w swoim domu przy użyciu dodatkowych środków pomocniczych. Warto umieścić w łazience rośliny, ponieważ filtrują one zanieczyszczenia z powietrza. W łazience bez okien należy stosować instalacje wentylacyjne i osuszacze powietrza.
Rośliny regulujące wilgotność
Rośliny to znacznie więcej niż tylko akcesoria dekoracyjne w łazience. Zielone rośliny w znacznym stopniu przyczyniają się do zdrowego klimatu w pomieszczeniu, ponieważ pochłaniają nadmiar wilgoci jak gąbka. Rośliny dodają również przytulności łazience i przyczyniają się do stworzenia oazy dobrego samopoczucia.
Zielone rośliny umieszczone w atrakcyjnym wazonie w łazience wyglądają efektownie i uzupełniają styl aranżacji. Ozdobą Twoich roślin będą na przykład delikatne szklane wazony z kolekcji „New Wave” lub wyraziste popularne wazony, takie jak „MetroChic”, które tworzą ekskluzywne akcenty w Twojej łazience.
Jednak nie wszystkie rośliny zielone nadają się do łazienki. Należy wybrać specjalne rośliny, którym nie przeszkadza wysoka wilgotność powietrza i ewentualnie mniej światła w pomieszczeniu.
Odpowiednie rośliny to na przykład epipremnum złociste, zamiokulkas zamiolistny, aloes zwyczajny, sansewieria lub chamedora. Uwaga: Wiele roślin łazienkowych nie lubi przeciągów. Dlatego należy unikać umieszczania roślin w pobliżu przeciągu. Najlepiej na czas wietrzenia pomieszczenia rośliny na chwilę przenieść w inne miejsce.
Podpowiedź:Zastosowanie instalacji wentylacyjnych i wentylatorów
W łazience bez okna elektryczna instalacja wentylacyjna jest eleganckim rozwiązaniem zapewniającym świeże powietrze. Wybierając taki system wentylacji łazienki, należy się upewnić, czy potrzebne jest urządzenie zdecentralizowane (do łazienek ze ścianą zewnętrzną), czy urządzenie centralne do łazienek wewnętrznych. Przydatne jest również efektywne urządzenie z odzyskiem ciepła, dzięki któremu można uniknąć dodatkowych kosztów ogrzewania, szczególnie zimą. Jeśli samodzielnie remontujesz łazienkę i instalujesz wentylację łazienkową, warto oddzielić ją od światła za pomocą osobnego przełącznika. To również pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.
Jeśli nie możesz lub nie chcesz instalować systemu wentylacji w łazience, warto skorzystać z wentylatorów. Urządzenia ustawione w kierunku otwartego okna będą wypychać wilgotne powietrze z łazienki na zewnątrz, zapewniając w ten sposób skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiegając grzybowi w łazience.Korzystanie z osuszaczy powietrza
Osuszacz nie naraża łazienki na przeciągi, za to zmniejsza wilgotność. W ten sposób można trwale poprawić klimat w pomieszczeniu, a tym samym wspomóc właściwą wentylację łazienki i zapobiegać tworzeniu się grzyba w łazience. Oszczędzające miejsce, elektryczne osuszacze pomieszczeń, które często mają zintegrowany higrometr do pomiaru poziomu wilgotności, są bardzo skuteczne.
Opcjonalnie można zastosować osuszacze chemiczne, choć nie są one tak niezawodne, a ich stosowanie w gospodarstwach domowych z dziećmi lub zwierzętami nie jest bezproblemowe. W takich przypadkach lepiej jest wybrać metodę naturalną, umieszczając w łazience małe miseczki z solą. Usuwają one wilgoć z powietrza w pomieszczeniu i są nieszkodliwe dla zdrowia.
Wszystko dla dobrej jakości powietrza w łazience
Regularne wietrzenie jest kluczem do uzyskania dobrego klimatu w łazience. Należy również wybrać optymalną porę dnia na wentylację łazienki w zależności od pory roku. Jeśli dodatkowo poprawisz klimat w pomieszczeniu za pomocą roślin i osuszacza powietrza, zapobiegnie to powstawaniu grzyba w łazience.
Planując wystrój nowej łazienki, najlepiej zdecydować się na pomieszczenie z oknem, aby ułatwić wentylację. Jeśli po kąpieli lub prysznicu dokładnie wytrzesz parę z mebli i płytek wysokiej jakości, będziesz czuć się komfortowo w swojej łazience przez długi czas.